Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Ocenenia pre nové kolky

BRATISLAVA – 16. 11. 2016: Už viac ako dva roky má každý občan Slovenska jedinečnú možnosť – overiť si pravosť a kvalitu alkoholu či tabaku podľa unikátneho kódu. Táto možnosť zaujala aj verejnosť aj odbornú porotu. Získali sme za ňu ocenenia v rámci konferencie ITAPA.

Informačný systém pre kontrolné známky a aplikácia „Superkolky“ si odniesli ocenenia v rámci konferencie ITAPA, ktorá sa konala v uplynulých dňoch v Bratislave. Konkrétne sme získali:

1. miesto a „Cenu Rádia Slovensko“ v rámci hlasovania verejnosti
3. miesto v rámci hodnotenej kategórie „Nové služby pre spoločnosť“

Informačný systém pre kontrolné známky (ISKZ) a aplikáciu „Superkolky“ spustila finančná správa pred dvomi rokmi. Od 10/2014 ju postupne začali používať všetci výrobcovia, dovozcovia aj distribútori tabaku a tabakových výrobkov a tiež liehu (alkoholu). Za dva roky nalepili na svoje výrobky viac ako 850 miliónov kolkov, pričom cca 200 miliónov z toho je na fľaše s alkoholom. Zvyšok putoval na škatuľky cigariet a iné balenia tabaku a tabakových výrobkov.

Zároveň spustila finančná správa pred dvomi rokmi aj novú aplikáciu „Superkolky“, ktorá je bezplatne dostupná pre všetky typy telefónov (iOS, WindowsPhone, Android). Pomocou tejto aplikácie je možné skenovať QR kódy na kolkoch, ktoré sú nalepené na fľaškách s alkoholom a na cigaretách. Po naskenovaní sa v aplikácií zobrazí o aký výrobok ide. Ak je výrobok v aplikácií identický s výrobkov, ktorý si občan zakúpil, je všetko v poriadku. Ak tieto údaje nesedia, môže ísť o nelegálny alkohol alebo tabakový výrobok a občan môže svoje zistenie obratom prostredníctvom aplikácie nahlásiť finančnej správe ako podozrenie. Doteraz si aplikáciu stiahlo viac ako 12 000 používateľov, ktorí poslali viac ako 40 000 hlásení. Kompletné výsledky nájdete na internetovej stránke Medzinárodného kongresu ITAPA.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 202 kB; nové okno]

(17. 11. 2016)

Archív tlačových správ