Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 14

Takmer 700 kilogramov nelegálneho jantáru na východe Slovenska

BRATISLAVA, 16.11.2019: Príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili pri prehliadke troch osobných motorových vozidiel na východe Slovenska takmer 700 kg pašovaného jantáru. Väzobne stíhané sú v tejto súvislosti štyri osoby ukrajinskej národnosti.

Príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili na východe Slovenska 698,9 kg jantáru v celkovej hodnote približne 653 000 eur. Jantár sa nachádzal v textilných vreciach, ktoré boli uložené v batožinových priestoroch a aj v priestore zadných sedadiel troch osobných motorových vozidiel.

V prípade vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu skrátenia dane a poistného (§ 276 Trestného zákona). Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy preto zaistil štyri osoby ukrajinskej národnosti, vykonal potrebné procesné úkony a začal trestné stíhanie vo veci. Osoby sú stíhané väzobne. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody vo výške 4 až 10 rokov. Únik na DPH totiž predstavuje sumu viac ako 130 000 eur.

Na Slovensko je možné jantár legálne doviezť, nevzťahujú sa naň reštrikčné opatrenia. Tovar je však potrebné riadne nahlásiť a precliť pri colnom konaní. V tomto prípade sa tak nestalo.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(16. 11. 2019)

Archív noviniek