Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W3

Klamali zákazníkov falošným tovarom

NITRA – 11.11.2016: Nitrianski colníci zaistili v uplynulom období viac ako 200 kusov priemyselného tovaru, ktorý vykazoval znaky falzifikátov. Držitelia práva duševného vlastníctva vyčíslili svoju škodu na viac ako 20 000 eur.

Nitrianski colníci vykonávajú pravidelné kontroly tovaru nielen pri dovoze z tretích krajín, ale aj v rôznych obchodných prevádzkach, na tržniciach, na  rôznych predajných podujatiach ako sú jarmoky, trhy a pod., a samozrejme aj na cestách pri preprave tovaru v rámci územia EÚ. V uplynulom období zamerali svoju kontrolnú činnosť aj na ponuku a predaj tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva, ktorý je nebezpečný aj z hľadiska ochrany zdravia spotrebiteľov. Pri svojich kontrolách zaistili v územnom obvode colného úradu (Nitra, Topoľčany, Trnovec nad Váhom, Levice, Štúrovo) 201 kusov tovaru, ktorý vykazoval znaky falzifikátov.

Jednotlivým predajcom bolo zaistených 70 kusov oblečenia, textilných doplnkov a kabeliek s obrazovým
a grafickým vyobrazením a vyhotovením napodobňujúcim obchodné značky Burberry, Chanel, Louis Vuitton, Michael Kors, 92 kusov elektronických pilníkov a príslušenstva s označením SCHOLL a 39 flakónov parfumov napodobňujúcich svetové značky Paco Rabanne, CHANEL, Bvlgari, Lancôme, KENZO, Nina Ricci a i.

Tento tovar, u ktorého spôsob označenia nezodpovedal originálnym výrobkom a tiež bola zrejmá jeho nízka kvalita a s ňou súvisiaca cena tovaru (rozdiel je v detailoch – šitie, stehy, kvalita kovových aplikácií, zipsu, pravidelnosť potlače, parfumy sú v nekvalitných obaloch a pod.). Colníci zaistili a prípad ďalej riešia v súčinnosti s držiteľmi práv dotknutých ochranných známok, ktorý svoju škodu vyčíslili na viac ako 20 000 eur. Nekalých predajcov čaká konanie o správnom delikte a finančný postih, prípadne súdne konanie. Pokuta v takýchto prípadoch môže narásť až do výšky 67 000 eur podľa závažnosti a druhu porušenia. V prípade preukázania, že sa jedná o fejky, bude zaistený tovar ekologicky zničený pod dohľadom colníkov.

  

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 201 kB; nové okno]

(11. 11. 2016)

Archív noviniek