Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W2

Staré „kolky“ platia dlhšie

BRATISLAVA – 8. 11. 2016: Dopredaj fliaš alkoholu so starými kontrolnými známkami (kolkami) sa predlžuje. Ide už o štvrté predĺženie tohto termínu.

Koniec roka 2016 mal byť definitívny koniec pre staré kontrolné známky na spotrebiteľské balenia liehu (fľaše s alkoholom). Novela zákona však odsunula tento termín o dvanásť mesiacov na december budúceho roka.

Nové kolky na tabak a alkohol sa začali používať v októbri 2014. Odvtedy už legislatívne skončila možnosť označiť starými kolkami škatuľky cigariet, na alkohole však táto možnosť ostáva aj naďalej. Schválením znenia novely zákona 530/2011  Z. z. dňa 12.10.2016 sa predĺžil dopredaj do 31. decembra 2017.

Na väčšine fliaš s alkoholom v obchodoch už však nájdete nové kontrolné známky, ktoré tlačí štátna tlačiareň Mincovňa Kremnica. Od spustenia nových pravidiel pred viac ako dvomi rokmi si ich firmy, ktoré alkohol vyrábajú, distribuujú či dovážajú, objednali viac ako 200 miliónov kusov.

Finančná správa spoločne s novými kontrolnými známkami spustila úplnú novinku - systém na overovanie zo strany občanov. Aplikácia „Superkolky“ je zadarmo na stiahnutie do smartfónov, alebo sa dá použiť na klasickom počítači. Spotrebiteľovi po naskenovaní QR kódu, alebo zadaní 12-miestneho kódu ukáže, aký výrobok sa „ukrýva“ za konkrétnym kolkom. Aj takýmto spôsobom si môže overiť, či zakúpený výrobok je originál.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 121 kB; nové okno]

(08. 11. 2016)

Archív noviniek