Preskočiť na hlavný obsah

Kontrabant cigariet zastavený na východnom Slovensku

KOŠICE, 20.11.2018: Spolupráca Colného úradu Košice, Kriminálneho úradu finančnej správy a Policajného zboru Slovenskej republiky vyústila na východe Slovenska do záchytu viac ako 240 000 kusov cigariet rôznych značiek. Všetky boli balené v spotrebiteľských baleniach bez platnej kontrolnej známky. Únik na spotrebnej dani predstavuje viac ako 23 700 eur.

Colníkom z Colného úradu Košice sa podarilo zaistiť na východe Slovenska cigarety v množstve 240 360 kusov, ktoré nemali  kontrolnú známku. Pomohli im pri tom informácie z polície. Policajti s podozrením na pašerákov zalarmovali colníkov z CÚ Košice. Tí potom v areáli prekládky železnej rudy chytili osoby vyberajúce veľké balíky z nákladného vlaku. Vďaka rýchlemu zásahu sa podarilo jedného ukrajinského občana zadržať priamo na mieste. Ďalší dvaja boli vypátraní za pomoci služobného psa, a to napriek ich pokusu o útek.

V blízkosti miesta, kde došlo k zadržaniu troch občanov Ukrajiny, sa na dvoch miestach nachádzalo dvanásť veľkých čiernych igelitových balíkov. V nich bola zabalená časť cigariet. Colný úrad Košice následne už aj v súčinnosti s Kriminálnym úradom finančnej správy zistil, že vo vagónoch vlaku, z ktorého traja Ukrajinci vynášali cigarety, sa nachádzajú ďalšie čierne igelitové balíky. Celkovo ich našli 18.

Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy vzniesol voči trom občanom Ukrajiny obvinenie pre trestný čin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a podal návrh na ich vzatie do väzby. V tomto prípade súd rozhodol v tzv. super rýchlom konaní podľa § 204 Trestného poriadku.  Zadržaným Ukrajincom uložil trest vyhostenia a zákazu pobytu na území Slovenskej republiky.

Podobný záchyt sa colníkom a kriminalistom z Košíc podaril aj minulý rok v júli. Vtedy išlo o desiatky tisíc nelegálnych cigariet, ktoré ukryli štyria pašeráci tiež do nákladného vlaku. Colný úrad preto upozorňuje, že nákladná doprava smerom z Ukrajiny sa podrobne kontroluje a pred takýmto konaním všetkých pašerákov vystríha.

  

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 201 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

  

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v

(20. 11. 2018)

Archív noviniek