Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W2

Košickí colníci našli vo vagóne tisícky cigariet

KOŠICE - 21.06.2019: Colníci z Colného úradu Košice prijali počas víkendu hlásenie o podozrivom pohybe osoby v areáli širokorozchodnej trate železničnej stanice Košice Haniska. Po presypaní celej vlakovej súpravy našli 140 tisíc kusov cigariet, pričom únik na spotrebnej dani predstavuje sumu 14 319,20 eur.

Košickí colníci odhalili počas uplynulého víkendu nezákonnú prepravu 7 000 kusov spotrebiteľských balení tabakových výrobkov bez kontrolnej známky, ktoré boli uložené v nákladnom železničnom vagóne v rámci legálneho nákladu aglomerátovej rudy. K odhaleniu došlo na širokorozchodnej železničnej trati neďaleko oceliarskeho kombinátu, kde po predchádzajúcom hlásení o pohybe neznámych osôb v koľajišti prišla na miesto mobilná hliadka.

Pri kontrole štyroch pristavených vlakových súprav colníci spozorovali osobu pohybujúcu sa pri železničnej trati, ktorá sa dala na útek. Vzdialenosť a osobitosť terénu jej pomohli stratiť sa z dohľadu colníkov. Železničné vagóny colníci prehľadali, pričom sa v jednom z nich našli čierne igelitové balíky previazané bielym špagátom. Obsahovali neoznačené spotrebiteľské balenia cigariet v množstve nasvedčujúcom spáchanie trestného činu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru.

Hliadka kontaktovala operačné stredisko Kriminálneho úradu finančnej správy, ktoré na miesto vyslalo príslušného vyšetrovateľa. Pátranie po neznámej osobe prinieslo efekt v identifikácii muža v katastri obce Haniska. Išlo o ukrajinského štátneho príslušníka. Zadržali ho a umiestnili do cely predbežného zadržania. Vyšetrovateľ vzniesol voči nemu obvinenie a podal návrh na jeho vzatie do väzby. V tomto prípade súd rozhodol v tzv. super rýchlom konaní podľa § 204 Trestného poriadku. Ukrajincovi uložil trest vyhostenia a zákazu pobytu na území Slovenskej republiky.

Od začiatku roka 2019 Colný úrad Košice zaistil 162 823 kusov neoznačených cigariet a 1 813 kg tabaku s únikom na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vo výške 156 388 eur.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 200 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(21. 06. 2019)

Archív noviniek