Preskočiť na hlavný obsah

Remienok z krokodíla bez povolenia colníci na pošte zadržali

ŽILINA – 27.05.2024: Na žilinskú vyclievaciu poštu sa dostala poštová zásielka z Thajska s krokodílím remienkom na hodinky. Príslušníci finančnej správy ju pre „CITES pravidlá“ nemohli prepustiť objednávateľovi.

Na pošte v Žiline, kde sa preclievajú balíky prichádzajúce z tretích krajín, zachytili príslušníci finančnej správy výrobok z chráneného živočícha. Išlo o remienok na hodinky, tentokrát z krokodíla. V minulosti sa tu stretli aj s takými, ktoré boli vyrobené z aligátorov, či varana.

Aktuálna poštová zásielka z Thajska sa do našej krajiny dostala na základe internetovej objednávky muža z Trenčína. Keď príslušníci finančnej správy kontrolovali obsah balíka, zistili, že pochádza z chráneného zvieraťa. Remienok bol vyrobený z kože exemplára radu Crocodylia spp., ktorý je zaradený do prílohy Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. CITES. Na to, aby úspešne prešiel colným konaním, sa od adresáta vyžadovalo predložiť povolenie na dovoz. Ten však na výzvu nereagoval a doklady nepodal.

Príslušníci finančnej správy kožený remienok zaistili podobne ako ostatné zásielky s výrobkami z chránených rastlín a živočíchov bez potrebných povolení. Verejnosť upozorňujú na to, aby si v prípade záujmu o takýto tovar ešte pred objednaním zistili, čo je potrebné na bezproblémový dovoz.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(27. 05. 2024)

Archív noviniek