Preskočiť na hlavný obsah

Najväčšie prípady KÚFS 2014

BRATISLAVA – 25. 03. 2015: Úlohy v oblasti boja proti drogám, nedovolenej prepravy nebezpečných materiálov, chránených druhov rastlín či živočíchov zabezpečuje Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS). Jeho príslušníci majú na konte desiatky úspešných zásahov, z ktorých možno považovať za najväčšie za minulý rok uvedené štyri.

Na základe anonymného oznámenia odhalili v decembri príslušníci KÚFS spolu s bratislavskými colníkmi 25 00 kusov falzifikátov textilného tovaru. V prípade, že by sa dostali na trh, ich hodnota by predstavovala takmer 700 000 eur. Výrobky ochranných značiek Nike, Puma, Adidas, Kappa, Hilfiger, Reebok či Lacoste našli v sklade priemyselného areálu v obci Most pri Bratislave. Vlastníkom skladu bola osoba čínskej národnosti.

Počas roka 2014 sa KÚFS zaoberal aj prípadom s krycím názvom „Letec“. V spolupráci s políciou sa podarilo zadržať dvoch mužov, ktorí pašovali omamné a psychotropné látky z Južnej Ameriky do Európskej únie. Kokaín väčšinou prevážali v dutinách tela, prehĺtali minimálne 1 kg kapslí počas cesty. Odberateľmi boli Nigérijci pôsobiaci v Španielsku, Holandsku, vo Veľkej Británii. Organizátorom kuriérskych ciest bol Branislav G. z Nových Zámkov. Jeho komplica Petra K., takisto z Nových Zámkov, zadržala polícia v decembri na letisku v Taliansku. Mal pri sebe 1,89 kg kokaínu. Z takéhoto množstva dá vyrobiť 11 400 dávok, ich hodnota na čiernom trhu by bola 285 000 eur. Počas vyšetrovania bolo predvedených ďalších osem osôb. Tie potvrdili nelegálnu trestnú činnosť Branislava G..

Ešte v októbri chytili príslušníci KÚFS pašeráka, ktorý v osobnom aute prevážal 100 000 ks (500 kartónov) cigariet čínskej značky bez platnej kontrolnej známky SR. Finančný únik na spotrebnej dani a DPH predstavoval 12 180,80 eur. Jozef G. (57) z obce Lekárovce sa pokúsil príslušníkom KÚFS autom utiecť. Nereagoval na opakované výzvy ani varovné výstrely. Odbočil na lesnú cestu a nakoniec sa dal pešo na útek. Naháňačka sa skončila pri hrádzi rieky Uh pred obcou Lekárovce. Zadržaného už v minulosti chytili pri preprave nelegálnych tabakových výrobkov.

Štyri kusy plastových vriec s 12,5 kg konope v celkovej hodnote asi 125 000 eur sa podarilo nájsť pri kontrole auta na hraničnom priechode Brodské koncom októbra minulého roku. Drogu prevážal v osobnom aute Daniel H. z obce Diakovce. Služobný pes označil batožinu, ktorá sa nachádzala na zadných sedadlách. Na prípade spolupracovali aj trnavskí colníci. Mladý muž skončil vo väzbe.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 202 kB]

(25. 03. 2015)

Archív noviniek