Preskočiť na hlavný obsah

Kriminálny úrad zadržal marihuanu aj pervitín

BRATISLAVA/ŽITAVANY – 16.5.2013: Colníci spolu s políciou zaistili drogy aj s dílerom. Dňa 14. 5. 2013 vykonali prehliadky rodinných domov osôb, ktoré boli podozrivé z drogovej trestnej činnosti.

Na domových prehliadkach zaistili:

  • dve kompletné technologické zariadenia na pestovanie marihuany,
  • rastliny zelenej farby vrátane koreňového obalu a oddelené od koreňového systému - sadenice rastlín zelenej farby - sušiny rastliny zelenej farby.

Rastliny zelenej farby a rastlinná sušina zelenej farby vykazovali po vykonaní predbežného drogového testu prítomnosť omamnej látky cannabis.

Následne služobný pes vycvičený na vyhľadávanie omamných a psychotropných látok označil rôzne miesta v interiéri rodinných domov, kde boli ďalej nájdená zatavená striekačka s obsahom bielej kryštalickej látky a skladačky z hliníkovej fólie s obsahom bielej kryštalickej látky, pričom v tomto prípade sa pravdepodobne jedná o pervitín.

Vyšetrovateľ v Skalici obvinil slovenského občana vietnamskej národnosti (51) zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 Trestného zákona. Množstvo a hodnota zaistených omamných a psychotropných látok bude predmetom skúmania.

Obvinený muž je zároveň šéfom skupiny piatich prevádzačov. Za prevádzačstvo im hrozí trest odňatia slobody vo výške sedem až desať rokov. Predmetná organizovaná skupina v priebehu roku 2009 až do roku 2013 zabezpečila nelegálnu migráciu minimálne u 49 migrantov pochádzajúcich z Vietnamu, začo mali celkový zisk minimálne vo výške 34.300 EUR.

Obvinený je súčasťou skupiny osôb, ktoré organizovali nákup a prepravu marihuany a pervitínu z Českej republiky na územie Slovenska. V minulosti colníci spolu s políciou riešili päť prípadov takejto prepravy. V spojitosti s uvedenou trestnou činnosťou je doteraz stíhaných 23 osôb (17 osôb v ČR, 5 osôb v SR). Pri týchto prípadoch bolo celkovo zaistených na území SR takmer 20 kíl marihuany. Predstavuje to 49 243 jednorazových dávok drogy a predpokladanou hodnotou 118 615,2 EUR. Taktiež zaistili 1,128 kg pervitínu, čo predstavuje 20 000 – 85 000 jednorazových dávok drogy s predpokladanou hodnotou 140 000 - 1 020 000,00 EUR.

(16. 05. 2013)

Archív noviniek