Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 15

Úspešné zásahy KÚFS proti nelegálnym cigaretám na východe Slovenska

BRATISLAVA/KOŠICE, 16.05.2019: Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zlikvidovali na východe Slovenska nelegálnu výrobňu cigariet, zaistili tony tabakovej suroviny a zadržali viaceré osoby. To všetko pri dvoch raziách na východe Slovenska v Košiciach a v obci Haniska. Predpokladaná škoda voči štátnemu rozpočtu v každom zo zmienených prípadov presiahla sumu 1 mil. eur. 

Kriminalisti z KÚFS prehľadali v Košiciach viaceré priestory a pozemky, pri ktorých zaistili kartónové škatule plné tabakovej suroviny v celkovom množstve 16,5 t. Škoda spôsobená štátnemu rozpočtu a únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov v zaistených kartónových škatuliach vyčíslili na najmenej 1 100 000 eur. Pri zásahu zadržali tri osoby – dvoch občanov Poľskej republiky a jedného občana Bulharska.  Vyšetrovateľ finančnej správy začal trestné stíhanie pre zločin skrátenia dane a poistného podľa § 276 ods. 1 a ods. 4 Trestného zákona, za ktorý hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov. 

V rovnaký deň zasahovali kriminalisti finančnej správy aj v inom prípade – v priestoroch a na pozemkoch v katastri obce Haniska (okres Košice okolie). Viacerých páchateľov prichytili priamo pri čine – nelegálnej výrobe cigariet. Kriminalisti okrem páchateľov našli a zaistili technologické zariadenia na výrobu cigariet,  plne funkčnú a v tej chvíli priamo spustenú linku na výrobu a balenie cigariet. Tú obsluhovalo 12 občanov Ukrajiny. Všetkých zadržali. Vyšetrovateľ finančnej správy začal trestné stíhanie pre zločin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovarov (§ 279 ods. 1 a ods. 3 písm. a) Trestného zákona) a vzniesol obvinenie voči všetkým zadržaným osobám. Zároveň podal  podnet na vzatie obvinených do väzby dozorujúcemu prokurátorovi. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Výšku škody spôsobenú štátnemu rozpočtu a únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov v tomto prípade vyčíslili kriminalisti na 1 135 000 eur. 

V oboch prípadoch prebiehajú ďalšie procesné úkony.

 

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(16. 05. 2019)

Archív noviniek