Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W2

Rozkrádanie kultúrneho dedičstva

BRATISLAVA – 20. 6. 2013 : Desiatky predmetov nevyčísliteľnej kultúrnej hodnoty ukradli pašeráci z kostolov, múzeí či galérii a predali ich za hranicami. Za posledné roky najviac predmetov ukradli v Grécku. 

Tento rok nám zatiaľ nahlásili 8 ukradnutých predmetov, minulý rok ich bolo 19, v roku 2011 sme zaznamenali 65 prípadov. Rekordný bol rok 2010, kedy prišlo nahlásenie o 147 prípadoch ukradnutých kultúrnych predmetoch – všetky prípady boli z Grécka. Prípad z inej krajiny ako Grécka naposledy nahlásili v roku 2009 – boli to krádeže v Bulharsku (1) a Japonsku (1).

Medzi odcudzené predmety patrí napríklad:

  • ikona intronizovaného Krista, rozmery 0,90 x 0,67 m, z roku 1634-35 (Grécko)
  • mramorový blok z ranokresťanskej baziliky, 5. storočie n. l. (Grécko)
  • dvierka sanktuária – pozlátené vyrezávané drevo so zobrazením zvestovania s hodnostármi (Grécko)
  • vápencový náhrobný kameň z 3. – 2. storočia pred n. l. bol odcudzený zo západného cintorína starobylého mesta Amvrakia, zo súčasnej časti mesta Arta v Epiruse v Grécku
  • „Hlava ženy“ – obraz, autor Pablo Picasso, datovanie:1939 (Grécko)
  • fragment z kompozície troch sôch bohov: Ascillepius, Hygiena, Telesphonus – mramor, rozmery:0,29 x 0,15 m (Bulharsko)
  • soška s názvom „Mokuzoshokannonzazo“, výška 78,8 cm, drží odnímateľnú vetvičku lotosového kvetu v ľavej ruke. Oči má zatvorené (Japonsko)

Finančná správa Slovenskej republiky spolupracuje na odhaľovaní pašovania predmetov kultúrneho dedičstva už 12 rokov. Správa o odcudzených predmetoch sa k nám dostane prostredníctvom systému medzinárodného varovania a Ministerstva kultúry SR.

(20. 06. 2013)

Archív tlačových správ