Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Pozor na kúpu cez internet, môže vás to vyjsť draho!

KOŠICE – 20.1.2016: Nejeden  z nás  pri pohľade na cenovku v obchode rozmýšľa ako ušetriť. Mnohí s úmyslom ušetriť nejaké to euro, stavia na kúpu cez internet. V domnienke, že táto kúpa ho vyjde oveľa lacnejšie. Pozor, nie vždy sa to oplatí. 

Ak je hodnota objednaného tovaru v rozmedzí od 22 eur do 150 eur, vzniká povinnosť zaplatiť DPH.
Len pri dovoze tovaru, ktorého úhrnná hodnota nepresiahne 22 eur, je daný tovar oslobodený od cla i dane z pridanej hodnoty. Pri každom takomto dovoze je povinnosť kúpnu cenu preukázať nejakým dokladom o platbe. 

Veľkú časť zásielok odevov a obuvi tvorí tovar, u ktorého môže vzniknúť podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Inými slovami - falzifikáty značkového tovaru. Ak oprávnená osoba (napr. majiteľ ochrannej známky) pri takomto tovare potvrdí, že ide o falzifikát, svoj tovar v lepšom prípade už neuvidíte. V horšom prípade vám hrozia vysoké pokuty, prípadne až možnosť trestného stíhania. 

Cez internet sa dá objednať všeličo, výnimkou nie sú ani lieky. Neregistrované lieky a lieky s obsahom podozrivých látok nemôžu byť prepustené do voľného obehu z dôvodu ochrany života a zdravia spotrebiteľa. Z minulosti môžeme spomenúť lieky s obsahom účinnej látky sildenafil (látka na podporu mužskej potencie).

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 196 kB; nové okno]

(20. 01. 2016)

Archív tlačových správ