Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Kontrolný výkaz DPH zaujal aj Poľsko

BRATISLAVA – 21.1.2016: Počas uplynulých dvoch dní odovzdávali experti finančnej správy na čele s viceprezidentkou finančnej správy a štátnym tajomníkom MF SR naše skúsenosti v oblasti boja proti podvodom. Najviac zaujal kontrolný výkaz DPH, ktorý po našom vzore tento rok zaviedli aj v susednom Česku.

Tvrdý boj proti daňovým podvodom začal na Slovensku v roku 2012 prijatím prvého „Akčného plánu boja proti podvodom“. Vtedajšie podmienky boli nepriaznivé – na Slovensku bola druhá najhoršia efektivita výberu DPH v EU a kolaboval daňový systém. Aj tieto slová si počas dnešného stretnutia z úst štátneho tajomníka MF SR Radka Kuruca a viceprezidentky finančnej správy Dany Meager vypočuli zástupcovia poľskej delegácie.

Konradovi Raczkowskemu – štátnemu tajomníkovi Ministerstva financií Poľskej republiky, Tomaszovi Tratkiewiczovi – riaditeľovi odboru DPH, či Leszekovi Kąsekovi ekonómovi Svetovej banky z kancelárie vo Varšave predstavili zástupcovia finančnej správy 36 opatrení z akčného plánu.

Medzi najefektívnejšie, ktoré zároveň zaujali najviac, patrí kontrolný výkaz DPH, zábezpeky pre nových platiteľov DPH a Daňová kobra. Aj vďaka týmto opatreniam stúpla efektivita výberu DPH z hodnoty 12,6 % v januári 2012 na súčasných 14,9%.

Kontrolný výkaz DPH od jeho zavedenia v januári 2014 do konca minulého roka odhalil takmer 2 000 podozrivých schém, v ktorých je viac ako 42 miliónov rizikových transakcií. Slovenská finančná správa a Ministerstvo financií SR sú pripravení na ďalšiu výmenu informácií s poľskými kolegami. Ich výsledkom môže byť zavedenie podobných opatrení u našich severných susedov. Česká republika zaviedla kontrolný výkaz DPH začiatkom tohto roka.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 123 kB; nové okno]

(21. 01. 2016)

Archív tlačových správ