Preskočiť na hlavný obsah

Psovodi z CÚ Bratislava majú za sebou úspešný rok

BRATISLAVA – 16.01.2023: Psovodom finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava sa za minulý rok podarilo odhaliť viac ako 30 000 ks cigariet, 21,2 kilogramov tabaku, 5 500 g marihuany aj finančnej hotovosti sume takmer 45 000 eur dovážanej na územie Slovenska bez oznámenia. Pričinilo sa o to osem služobných psov, ktorí pomáhali piatim bratislavským psovodom pri záchytoch pašovaného tovaru.

CÚ Bratislava využíva v súčasnosti vo výkone osem služobných psov. Piatim psovodom pomáhajú na letisku, na pošte, v medzinárodnej preprave (vlakovej autobusovej, nákladnej a osobnej), na hraničných priechodoch s Rakúskom i Maďarskom, v prístave, pri mobilnom dohľade ako aj v rámci súčinnostných akcií s Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), policajným zložkami a inými štátnymi inštitúciami.

Nemeckí a belgickí ovčiaci, vycvičení na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov, omamných a psychotropných látok či bankoviek, zaznamenali v minulom roku niekoľko úspešných záchytov. S ich pomocou sa podarilo odhaliť viac ako 30 000 ks cigariet, 21,2 kilogramov tabaku, 5 500 g marihuany aj takmer 45 000 eur, ktoré boli dovezené na územie Slovenska bez oznámenia CÚ.

Trojicu najúspešnejších psích pomocníkov bratislavských colníkov z minulého roka tvoria Jena, Chér a Mira. Ich špeciálne schopnosti a neprekonateľný čuch ich nesklamal niekoľkokrát. Jena, ktorá je vycvičená na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov našla tisícky kusov cigariet v rôznych úkrytoch áut, napríklad pod sedadlom, v batožine, v skrinke na káble, v dutinách pod schodmi či zabalené v textile. Chér, ktorá dokáže rozpoznať pach bankoviek, zase na bratislavskom letisku objavila v príručnej batožine väčšie množstvo eurových bankoviek. Kolegyňa Mira sa zase blysla na poštovej pobočke, kde v balíku z USA našla marihuanu.

Služobná kynológia je neoddeliteľnou súčasťou finančnej správy. V súčasnosti má k dispozícii spolu 50 služobných psov na všetkých colných úradoch v rámci Slovenska.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(16. 01. 2023)

Archív noviniek