Preskočiť na hlavný obsah

Naši kynológovia patria k svetovej špičke

BRATISLAVA – 26. 4. 2013: 80 kartónov cigariet v osobnom automobile BMW či 47 kartónov cigariet vo vlakových vagónoch. To sú len niektoré z úspešných zásahov našich psovodov s ich zverencami. Aj tie sme prezentovali v uplynulých dňoch na medzinárodnom školení kynológov v Tatranskej Lomnici. Svoje skúsenosti si za päť dní vymenilo 40 psovodov. Okrem slovenských colných kynológov sa na školení zúčastnili aj ich kolegovia z USA, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Českej republiky. Išlo o prvý seminár takéhoto zamerania a rozsahu v histórii finančnej správy.

Psy dnes predviedli špeciálnu obranu a zadržanie páchateľa a taktiež praktické ukážky vyhľadávania tabaku v aute – práve táto činnosť je v súčasnosti najčastejšia, najmä na hraniciach s Ukrajinou.

Na školení sa zúčastnil aj šéf kynológov amerických jednotiek v Afganistane – Američan Mark Wynn. Má dlhoročné skúsenosti s cvičením psov pre účely vyhľadávania tovaru a jeden z jeho zverencov bol aj priamo zo Slovenska – práve o tomto slovenskom psovi hovorí, že je jeden z najlepších, akých kedy mal.

Pracovníci Finančnej správy pracujú v súčasnosti s viac ako 50-kou služobných psov. Ide o nemecké a belgické ovčiaky, labradorské retrievery, bradáče a jack-russell teriéry. Štvornohý „colníci“ majú svoju špecializáciu. Najviac z nich – 26, je vycvičených na hľadanie tabaku a tabakových výrobkov, ďalších 11 je zameraných na omamné látky. Jeden je špecialista na vyhľadávanie peňazí. Ich výcvik trvá od troch do štyroch mesiacov. Prví traja psy, ktorí „pracujú“ pre Finančnú správu, absolvovali náročný kurz v roku 2001.

Štatistika minulého roku ukazuje 350 záchytov súvisiacich s nelegálnymi cigaretami za asistencie služobných psov. V tomto roku už colníci majú za sebou asi 90 akcií, pri ktorých vďaka služobným psom zadržali väčšie či menšie množstvo tabakových výrobkov.

(26. 04. 2013)

Archív noviniek