Preskočiť na hlavný obsah

Falošné „Vesmírne vojny“ s colníkmi nevyhráte

NITRA – 21.11.2023:  Príslušníci Colného úradu (CÚ) Nitra počas kontrolnej akcie na Ondrejovskom jarmoku v Komárne zaistili v stánku s hračkami viac ako 200 postavičiek z obľúbených hier známej stavebnice z Dánska. Vzniklo pri nich podozrenie, že porušujú práva duševného vlastníctva držiteľa ochrannej známky. 

Mobilná hliadka CÚ Nitra počas uplynulého víkendu realizovala kontrolnú akciu na Ondrejovskom jarmoku v Komárne. Zamerala sa aj na predajné stánky s hračkami. V jednom spozorovala postavičky „LEGO SPACE WARS“. Predajca ponúkal na predaj aj figúrky „LEGO NINJA THUNDER SWORÁSMAN“ a „LEGO MASTERS OF SPINJITZU“, ktoré však vykazovali všetky znaky porušovania duševného vlastníctva známeho výrobcu z Dánska. 

Príslušníci finančnej správy predajcu vyzvali, aby preukázal pôvod a originalitu výrobkov, čo však z jeho strany nebolo možné, nakoľko ako sám uviedol, že figúrky vymenil s iným predajcom za nože, ktoré mu nešli na odbyt. Mobilná hladka zaistila 56 ks postavičiek „LEGO SPACE WARS“, 65 ks „LEGO NINJA THUNDER SWORÁSMAN“ a 130 ks figúrok „LEGO MASTERS OF SPINJITZU“, pretože vzniklo podozrenie z porušenia práv duševného vlastníctva držiteľa ochrannej známky “LEGO“.   

Monitorovanie rôznych predajných akcií v predvianočnom období bude naďalej pokračovať v nezmenenej intenzite, aby sme dokázali v čo najväčšej miere eliminovať predaj tovaru porušujúceho duševné vlastníctvo. Upozorňujeme spotrebiteľov, aby sa nedali nalákať na podozrivo nízke ceny a vyhýbali sa nakupovaniu pochybných a podozrivo lacných výrobkov neoznačených kontrolnou známkou. Falošné výrobky môžu byť svojím vyhotovením, kvalitou spracovania alebo zložením nebezpečné pre ich zdravie.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(21. 11. 2023)

Archív noviniek