Preskočiť na hlavný obsah

Státisíce pašovaných cigariet v nákladnom vlaku

MICHALOVCE – 27.05.2021: Príslušníci finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. Na širokorozchodnej trati v Maťovciach odhalili vyše 300 tisíc kusov pašovaných cigariet ukrytých pod nákladom železnej rudy v železničných vagónoch. Podarilo sa im tak zabrániť možnému únik na cle a daniach vo výške viac ako 56 tisíc eur.

V stredu popoludní vstupovalo na územie Slovenska cez železničný hraničný priechod Maťovské Vojkovce – Pavlovo 46 vagónov s nákladom železnej rudy. Náklad bol určený slovenskému príjemcovi. Pri kontrole skenovacím zariadením označili príslušníci finančnej správy jeden z vagónov za neštandardný, nakoľko mali podozrenie, že sa v ňom môže ukrývať aj iný tovar ako bol deklarovaný v colnom vyhlásení.

Následne vykonali ozbrojení príslušníci Pobočky colného úradu Maťovce v súčinnosti s príslušníkmi Oddelenia hraničnej kontroly PZ Maťovce fyzickú kontrolu vlakovej súpravy pomocou sondážnych tyčí. Potvrdilo sa ich podozrenie. V dvoch vagónoch bolo pod nákladom železnej rudy ukrytých celkovo 340 000 ks cigariet rôznych značiek.

Všetky boli balené v spotrebiteľskom balení po 20 ks, v dĺžke tabakového povrazca do 80 mm vrátane bez platného označenia kontrolnými známkami. Finančný únik na cle a daniach bol v tomto prípade vyčíslený na 56 622,24 eura.

Prípad bol vzhľadom na podozrenie zo spáchania trestného činu postúpený miestne príslušnému vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý vedie vyšetrovanie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu pre porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru, v danom čase voči neznámej osobe. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

(27. 05. 2021)

Archív noviniek