Preskočiť na hlavný obsah

V Maťovciach sme opäť zadržali pašované cigarety

MICHALOVCE – 07.06.2021: Príslušníci finančnej správy odhalili ďalší pokus o prepašovanie cigariet po širokorozchodnej železničnej trati v Maťovciach. Až 80 800 kusov cigariet bolo ukrytých pod nákladom železnej rudy, pričom ako prikrývka boli použité aj železné platne. Podarilo sa im tak zabrániť možnému únik na cle a daniach vo výške viac ako 13 tisíc eur. Ide pritom už o druhý takýto záchyt príslušníkov FS v poslednom období na hraničnom priechode Maťovce.

V sobotu večer odhalili príslušníci finančnej správy z Pobočky colného úradu Maťovce ďalší kontraband pašovaných cigariet v jednom z vagónov nákladného vlaku vstupujúceho na naše územie z Ukrajiny. Vlak mal 46 vagónov. Vo všetkých bol náklad neaglomerovanej železnej rudy červenej farby od ukrajinského odosielateľa určený slovenskému príjemcovi. Pri kontrole skenovacím zariadením označili príslušníci FS z oddelenia špeciálnych technológií jeden vagón za podozrivý z nezákonného dovozu.

Ozbrojení príslušníci FS vykonali fyzickú kontrolu voľne loženej želenej rudy vo vagóne pomocou sondážnych tyčí. Podozrenie sa potvrdilo a odhalili kontraband pašovaných cigariet, ktoré boli navyše prikryté aj železnými platňami a zasypané nákladom rudy. Cigarety boli príslušníkmi FS v súčinnosti s príslušníkmi Oddelenia hraničnej kontroly PZ Maťovce z vagóna vyložené. Pod prepravovaným tovarom bolo ukrytých celkovo 80 800 kusov cigariet dvoch rôznych značiek.

Všetky boli balené v spotrebiteľskom balení po 20 ks, v dĺžke tabakového povrazca do 80 mm vrátane, bez platnej slovenskej kontrolnej zámky. Pričom cigarety jednej značky v počte 80 000 kusov boli na spotrebiteľskom balení označené kontrolnou známkou DUTTY FREE ONLY. Ďalších 800 kusov inej značky boli bez akýchkoľvek kontrolných známok. Finančný únik na cle a daniach bol v tomto prípade vyčíslený na 13 456,10 eura.

Prípad bol vzhľadom na podozrenie zo spáchania trestného činu postúpený miestne príslušnému vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý vedie trestné stíhanie pre prečin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označovanie tovaru, v danom čase voči doposiaľ neznámemu páchateľovi. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

(07. 06. 2021)

Archív noviniek