Preskočiť na hlavný obsah

Mladík z Ukrajiny pašoval cigarety

TRNAVA/BRODSKÉ – 10.10.2018: Počas bežnej kontroly zaistili trnavskí colníci v Brodskom 28-ročnému mužovi z Ukrajiny 10 000 pašovaných cigariet. Odhalili ich v čiernom igelitovom vreci v batožinovom priestore osobného motorového vozidla.

Trnavskí colníci v uplynulých dňoch vykonávali na bývalom hraničnom priechode Brodské v smere do Slovenskej republiky bežnú kontrolu vozidiel zameranú na dodržiavanie colných a daňových predpisov. Počas nej zastavili i osobné motorové vozidlo Citroën Xsara Picasso s českým evidenčným číslom, ktorého vodičom bol 36-ročný muž ukrajinskej štátnej príslušnosti. Spolu s ním sa vo vozidle nachádzali ešte 32 a 28-roční spolujazdci, taktiež z Ukrajiny. Na výzvu colníkov či prepravujú tovar, ktorý podlieha colnému alebo daňovému dohľadu, odpovedali záporne. Následne na to colníci oznámili posádke, že vykonajú úplnú vnútornú kontrolu vozidla.

Pri fyzickej kontrole batožinového priestoru hliadka zistila, že sa pod batožinou nachádza čierne igelitové vrece. Vo vreci bolo zabalených 500 ks spotrebiteľských balení cigariet značky American Club, neoznačených kontrolnými známkami. K cigaretám sa po ich nájdení colníkmi ako ich majiteľ prihlásil 28-ročný spolujazdec. Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov bol vyčíslený na takmer 1 000 eur.

Trnavskí colníci vzhľadom na podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru prípad odovzdali vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy. Majiteľ cigariet bol následne trestným rozkazom právoplatne odsúdený za spáchanie prečinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. O neoznačené cigarety mladý Ukrajinec definitívne prišiel, pričom príslušnú spotrebnú daň je povinný zaplatiť.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(10. 10. 2018)

Archív noviniek