Preskočiť na hlavný obsah

Mobilizácia 2014

BRATISLAVA – 19. 09. 2014: Finančná správa pozýva verejnosť na akciu – MOBILIZÁCIA 2014. Spolok histórie colníctva a finančnej správy pripomenie pútavou formou historické udalosti, ktoré dali priestor vzniku prvého vlastného a slobodného štátu – Republiky Československej a zároveň udalosti, ktoré presne o 20 rokov neskôr viedli k jeho rozbitiu.

20. septembra 2014 od 10:00 hod v Bratislave – Petržalke na Viedenskej ceste pri hraničnom prechode Berg sa môžu návštevníci vrátiť do kritických okamihov našich dejín, kedy sa na našich hraniciach odohrávali boje s ozbrojenými separatistami. Každý bude mať možnosť zažiť ukážky historických udalostí, dobovú hudbu, uniformovaných príslušníkov historických ozbrojených zložiek, rôznu vojenskú techniku či dobové vojenské tábory. Takisto si pozrieť zákopový systém s drevozemným bunkrom. Sprístupnený bude aj objekt ťažkého opevnenia B-S 4 a množstvo ďalších dobových atrakcií. Llákavá je aj možnosť zastrieľať si z expanzných zbraní.

Tento ročník podujatia MOBILIZÁCIA sa bude niesť v duchu dvoch veľkých vojen:

Mobilizácia 1914 bude trvať od 10:00 do 13:00 hod. Táto časť ju zameraná na 100. výročie vypuknutia Prvej svetovej vojny. Na návštevníkov čakajú zaujímavé diskusie, výstava predmetov úzko spojených s veľkou vojnou, poľná kuchyňa a dobová živá hudba.

Mobilizácia 1938 bude trvať od 13:00 do 18:00 hod. Verejnosť čakajú dve bojové ukážky. V prvej kluby vojenskej histórie priblížia dramatické a tragické udalosti, aké sa odohrávali v Československom pohraničí v období roku 1938. V druhej ukážke pôjde o rekonštrukciu cvičenia, aké organizovala nemecká armáda na objektoch československého opevnenia v odstúpenom území, akým bola aj Petržalka.

Finančná správa pozýva zástupcov médií a verejnosť na miesta historických ukážok. Pechotný zrub B-S 4 sa nachádza v Bratislave na Viedenskej ceste, takmer pri štátnej hranici s Rakúskom. Na miesto sa dá dostať vozidlom, alebo na bicykli po cyklochodníku.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB]

(19. 09. 2014)

Archív noviniek