Preskočiť na hlavný obsah

Poštové zásielky budú kontrolovať moderné skenery

ŽILINA – 25. 07. 2014: Colníci v Žiline na pošte budú kontrolovať balíky z tretích krajín pomocou nového skenera. Moderná technológia umožní rozlíšiť materiály v zásielke, vie odhaliť výbušniny, narkotiká a tabakové výroky. Finančná správa má celkovo 6 takýchto röntgenových systémov.

Doteraz boli na Slovensku pri colnej kontrole zásielok a batožiny používané skenovacie systémy z roku 1991. Tie už doslúžili a postupne sa nahrádzajú modernejšími typmi. Nové skenery budú slúžiť colníkom na pošte v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a na letiskách v Poprade a Bratislave.

Poštová preprava je čoraz vyhľadávanejšia najmä vďaka internetovému obchodu. Tento zvyšujúci sa trend zaznamenala aj PCÚ Žilina Pošta, ktorá od februára minulého roka zabezpečuje colné konanie poštových zásielok v Žilinskom kraji a časti Trenčianskeho kraja. Za prvý polrok tohto roka vybavila 229 450 poštových zásielok, čo je viac ako za 11 mesiacov roku 2013.

Colníci kontrolou poštových zásielok plnia aj úlohy súvisiace s ochranou vnútorného trhu a bojom proti nelegálnej preprave tovaru. Z pohľadu práce colníkov na pošte ide najmä o dovoz tovaru porušujúci práva duševného vlastníctva, neregistrované lieky a liečivá, živé zvieratá a pod. V minulom roku PCÚ Žilina Pošta zistila dva prípady nelegálnej prepravy exemplárov podliehajúcich Dohovoru CITES. Röntgenový systém CX6040BI na kontrolu zásielok a batožiny umožní bez fyzickej manipulácie s kontrolovaným tovarom zistiť pomocou röntgenového žiarenia druh a množstvo tovaru. Na základe klasifikácie materiálov lepšie identifikuje objekty v zásielke a automaticky odhalí výbušniny, narkotiká a tabakové výrobky. Na röntgenových snímkach, ktoré sa zobrazujú v reálnom čase, umožní robiť úpravy a lepšie identifikovať tovar. Výhodou systému je automatizácia označovania podozrivého tovaru.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB]

(25. 07. 2014)

Archív noviniek