Preskočiť na hlavný obsah

Múzeum colníctva oslavuje dvanásť rokov

BRATISLAVA – 03.05.2024: V nedeľu 5. mája si pripomenieme 12. výročie otvorenia Múzea colníctva. Pôvodné múzeum sídlilo v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste. Na jar 2014 bolo múzeum zatvorené pre rekonštrukciu mosta a pre administratívno-technické prekážky sa už do pôvodných priestorov nevrátilo.

Po štvorročnej prestávke ho finančná správa opätovne otvorila už ako Múzeum colníctva a finančnej správy. Stalo sa tak 26. januára 2018 pri príležitosti Medzinárodného dňa colníctva. Múzeum colníctva a finančnej správy sídli v súčasnosti v Bratislave na ulici Istrijská 49 v Devínskej Novej Vsi - na hranici bývalých obchodných ciest z čias Rakúsko–Uhorska. Prvá písomná zmienka o tomto mieste v blízkosti Moravy sa spomína už v roku 1715.

Novú expozíciu pripravila finančná správa v budove, ktorá kedysi slúžila ako mýtnica - Kendeffyho dom. Postavená bola okolo roku 1771.

Návštevníci múzea majú možnosť vidieť ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spoznať historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Tiež môžu obdivovať ukážky uniforiem či pracovných nástrojov colníkov. K zaujímavým exponátom patria aj predmety zadržané colníkmi v súčasnosti ako pašovaný tovar či falzifikáty známych značiek. Viac informácií nájdete na portáli FS, v časti „Múzeum colníctva a finančnej správy“. V prípade záujmu organizovaných skupín je možné dohodnúť aj individuálny vstup mimo otváracích hodín.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(03. 05. 2024)

Archív noviniek