Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 15

Múzeum colníctva a finančnej správy otvorené 17. novembra

BRATISLAVA, 15.11.2019: Finančná správa sa pripojí k oslavám 30. výročia Nežnej revolúcie. V nedeľu 17. novembra 2019 počas pripomenutia si Dňa boja za slobodu a demokraciu bude Múzeum colníctva a finančnej správy v bratislavskej Devínskej Novej Vsi otvorené od 10.00 do 18.00 hod.

Finančná správa sa pripája k oslavám 30. výročia Nežnej revolúcie. K programu, ktorý je v tejto súvislosti pripravený v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, prispeje aj finančná správa. Pri tejto príležitosti totiž netradične otvorí svoje múzeum aj v nedeľu v čase od 10.00 do 18.00 hod.

Finančná správa pozýva do múzea všetkých záujemcov pripomenúť si spolu s odborníkmi finančnej správy históriu colníctva, ako aj nie vždy príjemné momenty práce colníkov, ktoré ovplyvňovala vtedajšia doba, a to od najstarších čias až po súčasnosť, ktorú formovala práve Nežná revolúcia. Aj finančná správa si totiž uvedomuje, že na odkaz 17. novembra 1989 nesmieme zabudnúť.

Návštevníci môžu v múzeu vidieť rôzne zaujímavé exponáty, spoznať historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy a pracovné nástroje colníkov. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané príslušníkmi finančnej správy v súčasnosti (pašovaný tovar, nelegálny dovoz, falzifikáty známych značiek atď.).

Finančná správa opätovne otvorila svoje múzeum po takmer štvorročnej prestávke, a to v januári 2018. Sídli v Bratislave v mestskej časti Devínska Nová Ves (Istrijská ul. 49) v priestoroch prenajatých od mestskej časti. Múzeum je v zimnej sezóne otvorené štandardne každý utorok a štvrtok od 9.00 do 17.00 hod., v letnej sezóne je otvorené aj cez víkend. Obľúbené je najmä medzi žiakmi základných a stredných škôl.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 120 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(15. 11. 2019)

Archív noviniek