Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 13

Múzeum colníctva a finančnej správy pre vás aj cez víkend

BRATISLAVA – 02.08.2018: Vďaka Múzeu colníctva a finančnej správy majú deti cez prázdniny viac kultúrnych možností ako stráviť voľné dni. Finančná správa totiž počas letných mesiacov rozšírila otváracie hodiny múzea. Múzeum je k dispozícii počas celého leta aj cez víkend od 10.00 hod. do 18.00 hod.

Múzeum finančnej správy je štandardne otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 hod. do 17.00 hod. Počas celého leta je ale navyše k dispozícii aj cez víkend – vždy v sobotu a v nedeľu od 10.00 hod. do 18.00 hod. Otvorené počas rozšírených otváracích hodín tak bude aj v auguste. Už pri otvorení múzea finančná správa deklarovala, že počas leta otváracie hodiny predĺži. Chce takým spôsobom rozšíriť ponuku možností, ako môžu nadšenci histórie stráviť svoj voľný čas. Zároveň chce využiť jeho polohu. Múzeum sa nachádza pri cyklomoste, o turistov a výletníkov v tejto lokalite teda cez leto nie je núdza. Návšteva múzea môže byť pre nich zaujímavým spestrením.

Prezident finančnej správy František Imrecze slávnostne otvoril v Devínskej Novej Vsi Múzeum colníctva a finančnej správy ešte v januári 2018. Stalo sa tak pri príležitosti Medzinárodného dňa colníctva, ktorý sa oslavuje od roku 1983 na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu. Novú expozíciu pripravila finančná správa v budove, ktorá kedysi slúžila ako mýtnica (Kendeffyho dom). Postavená bola okolo roku 1771.

Návštevník v múzeu môže vidieť ukážku colnej pracovne z tridsiatych rokov minulého storočia, spoznať historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území od najstarších čias až po súčasnosť. Expozíciu múzea spestrujú uniformy a pracovné nástroje colníkov. K zaujímavým exponátom patria i predmety zadržané colníkmi v súčasnosti (pašovaný tovar, nelegálny dovoz, falzifikáty známych značiek atď.).

Múzeum colníctva a finančnej správy sídli v Bratislave v mestskej časti Devínska Nová Ves (Istrijská ul. 49) v priestoroch prenajatých od mestskej časti. Počas školského roka radi navštevujú múzeum žiaci materských, základných, ale aj stredných škôl.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 123 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(02. 08. 2018)

Archív noviniek