Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

Vráti sa Múzeum colníctva do Mýtneho domčeka?

BRATISLAVA – 04. 08. 2016: Do objektu bývalej colnice pri novootvorenom bratislavskom Starom moste by sa mohlo znovu nasťahovať Múzeum colníctva a finančnej správy. Najmenšie slovenské múzeum sídlilo v priestoroch Mýtneho domčeka od roku 2012. Finančná správa požiadala magistrát hlavného mesta Bratislava o opätovný dlhodobý prenájom objektu.

Žiadosť o zriadenie múzea podpísanú prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem zaregistrovali na magistráte začiatkom júla. Oddelenie nájmov majetku vyhodnocuje v súčasnosti majetkovo-právne informácie a následne zozbiera stanoviská dotknutých oddelení magistrátu. Potom pripraví materiál na schválenie nájmu do orgánov mesta.

V priestoroch Mýtneho domu sídlil od roku 1890 do roku 1944 Úrad potravnej dane na čiare, ktorú zabezpečovala finančná stráž v rámci Generálneho finančného riaditeľstva so sídlom v Bratislave. V rokoch 1918 – 1919 a 1939 – 1945 tu bola colnica. Historický objekt zrenovovali členovia Spolku histórie colníctva a finančnej správy tak, aby v máji 2012 mohli privítať prvých návštevníkov. Pre rekonštrukciu Starého mosta však muselo múzeum v marci 2014 pozastaviť svoju prevádzku.

Za necelé dva roky prešli priestormi tohto najmenšieho slovenského múzea tisícky návštevníkov. A mali čo obdivovať. Historické obdobia výberu mýta, daní a ciel na našom území čias Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky, socializmu, federácie až po súčasnosť mapovali rôzne artefakty. Návštevníci mali možnosť vidieť, ako vyzerala pracovňa colníka v 30. rokoch minulého storočia. K vzácnym predmetom patrilo aj pôvodné sako rakúsko-uhorského financa z roku 1905. Je to veľmi vzácny originál, ktorý spolok získal zo súkromnej zbierky od zberateľa z Českej republiky. Súčasťou návštevy boli aj ukážky práce s colníckym drôtom, olovkami a kliešťami. V niektorých historických uniformách sa mohli návštevníci aj vyfotografovať.

K najzaujímavejším exponátom múzea patria aj rôzne predmety, ktoré colníci zadržali v minulých rokoch – falzifikáty rôznych značiek, cigarety, alkohol či iný pašovaný tovar. Hostia mohli získať okrem pamätnej pečiatky múzea aj colnícke pečiatky z rôznych období do vlastných turistických a cestovných dokladov i do návštevníckeho pasu vydaného múzeom.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB; nové okno]

(04. 08. 2016)

Archív tlačových správ