Preskočiť na hlavný obsah

Najvyšší čas na podanie žiadosti o pridelenie kódu VRP

Bratislava – 24. 03. 2015: Finančná správa evidujete do týchto chvíľ takmer 10 000 žiadostí o pridelenie kódu virtuálnej registračnej pokladnice (VRP). Záujem podnikateľov je veľký, preto upozorňujeme tých, ktorí sa od 1. apríla rozhodli VRP používať, aby žiadosť podali najneskôr zajtra. V opačnom prípade im prihlasovacie údaje nemusia prísť poštou do konca mesiaca. 

Od 1. apríla, teda už o týždeň, nadobudne účinnosť novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Tou sa rozširuje okruh služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v elektronickej alebo VRP. Podnikateľom bude od apríla bezplatne prístupná aplikácia VRP na portáli finančnej správy. Jej využívaniu predchádza žiadosť o registráciu, ktorú môže podnikateľ podať prostredníctvom elektronického formuláru alebo osobne na daňovom úrade. 

Finančná správa upozorňuje všetkých, ktorí sa rozhodli pre používanie virtuálnej pokladnice, aby najneskôr zajtra podali žiadosť o pridelenie kódu VRP. Po overení údajov uvedených v žiadosti pracovník daňového úradu podnikateľa zaregistruje a pridelí mu spomínaný kód. V bezpečnostnej obálke mu poštou prídu prihlasovacie údaje do aplikácie. Ak podnikateľ nepodal žiadosť do týchto dní, finančná správa mu nemôže zaručiť, že prihlasovacie údaje a kód VRP dostane včas - do 1. apríla. 

Aj pri elektronickom vypĺňaní žiadosti ju treba podpísanú doručiť daňovému úradu. Žiadosť dostane svoj kód, zobrazí sa PDF súbor, ktorý si záujemca o VRP buď uloží alebo vytlačí. Ak ju subjekt len uloží, žiadosť sa neeviduje ako podaná. Vytlačenú a podpísanú žiadosť podnikateľ naskenuje a pošle elektronicky ako prílohu Všeobecného podania na portáli finančnej správy v časti register. Môže ju podať aj osobne na podateľni ktoréhokoľvek daňového úradu. V prípade, že sa rozhodne zaslať ju poštou, žiadosť o prístup do VRP nebude vybavená do 1. apríla. Podnikatelia, pre ktorých je vydávanie bločkov nová povinnosť od apríla, sa môžu pre používanie VRP rozhodnúť kedykoľvek. Finančná správa bude prijímať a vybavovať žiadosti priebežne aj počas nasledujúcich týždňov a mesiacov.   

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 198 kB]

(24. 03. 2015)

Archív noviniek