Preskočiť na hlavný obsah

Namiesto zeleného čaju našli v balíku drogu

BRATISLAVA – 03.05.2021: Kriminalisti finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. V poštovej zásielke, ktorá prišla na Slovensko z tretej krajiny, našli príslušníci finančnej správy 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej zaradenej do zoznamu omamných a psychotropných látok. V balíku sa mal pritom nachádzať zelený čaj. Predbežnú škodu vyčíslili na 13 tisíc eur.

Kriminalisti finančnej správy v spolupráci s príslušníkmi Colného úradu Bratislava odhalili v uplynulých dňoch nelegálny dovoz 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej. Z poštovej zásielky, ktorá prišla na Slovensko z tretej krajiny, odobrali vzorku vykazujúcu prítomnosť látok katinón a katín. Tie patria do I. a III. skupiny omamných a psychotropných látok. Kata jedlá (khat) – Catha edulis - je pomaly rastúca tropická rastlina, ktorá obsahuje spomínaný katinón. Ten má účinok na ľudský organizmus podobný amfetamínu. Najčastejšie sa vyskytuje v horských oblastiach krajín východnej Afriky a Arabského polostrova. Užíva sa ako žuvací tabak.

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zaistili pri akcii osobu irackej národnosti s ochranným pobytom na území SR, ktorá si dala na Slovensko poslať danú zásielku. Jej obsah bol deklarovaný ako zelený čaj s celkovou hmotnosťou 20 kg. Predbežne odhadovanú hodnotu zásielky vyčíslili na 13 tisíc eur. Prípad bol postúpený orgánom činným v trestnom konaní Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava 3. Policajti pokračujú vo vyšetrovaní.

Pokusy o dovoz katy jedlej zaznamenali bratislavskí colníci aj v roku 2015. Rovnako poštovou zásielkou sa objednávateľ snažil prepašovať na Slovensko takmer 40 kg tejto, na našom území pomerne neznámej, drogy. A v roku 2017 pri kontrole ďalšej poštovej zásielky z africkej Zambie našli 16 balení rastlinnej sušiny s celkovou hmotnosťou 8,64 kg.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(03. 05. 2021)

Archív noviniek