Preskočiť na hlavný obsah

V obchodoch našli už aj napodobeniny elektronických cigariet

ŽILINA – 20.06.2023: Príslušníci finančnej správy zaznamenali v Žilinskom kraji nový druh výrobkov zneužívaných na falšovanie. Ide o elektronické cigarety. Od začiatku tohto roka pre podozrenie na falzifikáty zaistili viac ako 3 000 rôznych výrobkov, z ktorých bola takmer tretina elektronických cigariet. 

Ročne končia v sklade zadržaného tovaru Colného úradu v Žiline tisíce kusov falzifikátov textilu, obuvi, emblémov na automobily, mobilov, kabeliek a iných vecí. V poslednej dobe k nim pribudol nový druh výrobkov, ktorý sa stal predmetom falšovania. Ide o elektronické cigarety. 

V tomto roku zaistili príslušníci finančnej správy v 22 prevádzkach Žilinského kraja 3267 predmetov pre podozrenie, že nie sú pravé. Väčšiu polovicu z celkového množstva tvorili falošné hracie a zberateľské kartičky, lopty, plyšové hračky, kľúčenky aj hodinky označené svetoznámou značkou japonského výrobcu. Zo zadržaného tovaru bolo viac ako tisíc kusov elektronických cigariet rôznych príchutí, pričom k stovkám z nich sa už držiteľ ochrannej známky vyjadril, že nie sú originálmi. 

Finančná správa apeluje na používateľov elektronických cigariet, aby boli pri kúpe tohto druhu tovaru zvlášť opatrní, nakoľko s používaním falzifikátov, ktoré vdychujú do organizmu, je spojené zvýšené zdravotné riziko. Všímať by si mali predovšetkým cenu, spôsob balenia, či nie sú na obaloch chyby pri tlači, ale aj samotné vyhotovenie zariadenia.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(20. 06. 2023)

Archív noviniek