Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Nekvalitná detská obuv sa na trh nedostane

BRATISLAVA – 27.02.2019: Bratislavskí colníci zabránili predaju nekvalitnej detskej obuvi. Počas kontroly predajne a skladových priestorov v areáli na Starej Vajnorskej objavili 1 008 párov obuvi obľúbených detských značiek. Tovar zaistili pre podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Ak by sa dostal na trh, jeho predajom by majiteľom ochranných známok vznikla škoda za takmer 25 tisíc eur.

Obľúbené značky detskej obuvi (Vans a Spiderman) sa stali predmetom falšovania. Bratislavskí colníci objavili ich falzifikáty v predajni a v skladových priestoroch v areáli na Starej Vajnorskej. Zaistili spolu 1 008 párov obuvi v hodnote takmer 25 tisíc eur. Požiadali o vyjadrenia zástupcu majiteľa ochrannej známky. Ten potvrdil, že ide o „fejky“.

Vo veci prebieha ďalšie konanie podľa zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi.  Zaistený tovar skončí s najväčšou pravdepodobnosťou v spaľovni. A predávajúcemu hrozí pokuta až do výšky 67 tisíc eur, prípadne trestné stíhanie.

Colný úrad dáva opätovne do pozornosti verejnosti, že takéto výrobky môžu byť zdraviu škodlivé. Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus.

Výrobcovia napodobením vymýšľajú rôzne triky, no sú isté znaky ako rozpoznať originál od falzifikátu. V prvom rade je to miesto predaja. Napríklad tržnice, čínske e-shopy i menšie kamenné prevádzky nie sú vo väčšine prípadov zárukou predaja kvalitného tovaru. Na výrobku si treba všímať kvalitu materiálov a celkové prevedenie. Štítky a visačky sú ďalším znakom, podľa ktorého môžete odlíšiť napodobeninu od pôvodnej značky. Príliš nízka cena je podozrivá a rovnako balenie produktu prezrádza, čo sa ukrýva vo vnútri.

  

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 126 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(27. 02. 2019)

Archív noviniek