Preskočiť na hlavný obsah

Zaistili sme nelegálny tabak za 1,08 milióna eur

BRATISLAVA – 23.04.2021: Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zlikvidovali v Nitrianskom kraji nelegálnu výrobňu cigariet. Pri zásahu zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali dve osoby ukrajinskej národnosti. Úspešný záchyt zrealizovali počas tohtotýždňovej razie v obci Veľké Bedzany. Predpokladaný únik na spotrebnej dani z tabaku bol vyčíslený predbežne na 1,08 milióna eur.

Akcia kriminalistov finančnej správy sa odohrala v priemyselnom objekte bývalého bitúnku v obci Veľké Bedzany v Nitrianskom kraji. Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy v objekte odhalili nelegálnu výrobňu cigariet. Kriminalisti celkovo zaistili vyše 12 ton tabaku baleného v kartónových krabiciach. Pri akcii zaistili aj zariadenie na sušenie a rezanie tabaku. Predbežnú škodu na úniku na spotrebnej dani z tabaku vyčíslili na 1.079.163 eur.

Pri nelegálnej výrobe cigariet kriminalisti finančnej správy priamo zadržali dve osoby ukrajinskej národnosti, na ktoré bol spracovaný návrh na väzobné stíhanie. Vyšetrovanie zatiaľ ukázalo, že tabakovú surovinu doviezla na Slovensko neznáma osoba z Grécka cez Taliansko. U nás bola následne spracovaná a mala byť distribuovaná odberateľom na Slovensku a v zahraničí.

V prípade ďalej koná vyšetrovateľ finančnej správy, nakoľko vzniklo podozrenie, že bol spáchaný zločin porušenia predpisov Trestného zákona a páchateľov vyšetrujú pre prečin nepovolenej výroby tabaku a tabakových výrobkov. Obidvom zadržaným hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(23. 04. 2021)

Archív noviniek