Preskočiť na hlavný obsah

Páchatelia spôsobili škodu za tri milióny eur

BRATISLAVA – 09.11.2023: Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov v sume približne 3 milióny eur je škoda, ktorú spôsobili prevádzkovatelia nelegálnej výrobne cigariet v obci Petrovany. Príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) realizovali akciu s názvom Lampa začiatkom mesiaca, jej výsledkom bolo zadržanie 29 osôb, 20 ton tabaku a miliónov kusov cigariet rôznych značiek. 

Príslušníci KÚFS začiatkom novembra vykonali prehliadku priestorov a pozemkov v špeciálne upravenom hangári priemyselného parku v katastri obce Petrovany (okres Prešov). Akciu s názvom „LAMPA“ realizovali v súvislosti s trestným činom porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru spáchaného v súbehu s prečinom nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov v zmysle Trestného zákona formou spolupáchateľstva. Zadržaných bolo 29 osôb, z toho 28 občanov Ukrajiny a jeden občan Bieloruska. Pristihnutí boli pri nelegálnej výrobe cigariet. 

Kriminalisti finančnej správy zaistili 7 742 380 kusov nezákonne vyrobených a prechovávaných cigariet značky Marlboro Red, 37 280 kusov značky L&B Original Silver a 34 980 kusov Richmond King Size. Spolu s tabakovými výrobkami zadržali aj 19 327,90 kg tabaku rôzneho druhu spracovania spolu s dvomi kompletnými sústavami zariadení na výrobu cigariet. Vyšetrovateľ KÚFS zaistil veci súvisiace s predmetným trestným činom - osobné motorové vozidlo zn. Peugot Partner, ťahač zn. Mercedes-Benz Actros a náves zn. SCHMITZ, ktoré boli využívané na dodávku komponentov.  

Zadržaným osobám vyšetrovateľ KÚFS vzniesol obvinenie. Sudca Okresného súdu v Prešove ich vzal do útekovej a kolúznej väzby. Medzi zadržanými osobami sa nachádzala aj minimálne jedna osoba, na ktorú je v Poľskej republike vydaný príkaz na dodanie do výkonu väzby za obdobný skutok. Páchatelia spôsobili SR finančný únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov v celkovej výške 3 059 269,83 eur.  

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 127 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(09. 11. 2023)

Archív noviniek