Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W1

"Veselý víkend“ na východe

STROPKOV/BRATISLAVA – 16. 11. 2015: Viac ako 1 000 kartónov nelegálnych cigariet a 12 nelegálnych migrantov zadržali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) počas uplynulých dní na východe Slovenska. Páchateľov oboch skutkov neodradilo ani to, že totožné problémy mali už v minulosti.  

Počas piatkového popoludnia colníci z KUFS spozorovali pri horskom priechode Dargov dodávku s bratislavskými evidenčnými číslami. Vodič Juraj Dž. (40) z Bratislavy povedal, že nevezie žiadny tovar. Keď však nechali colníci dodávku otvoriť, oznámil im „to bude problém, sú tam utečenci“. 

Po otvorení ložného priestoru našli desať osôb cudzej národnosti. Na prednom rade vozidla v kabíne vodiča boli ešte dve ženy. Podľa vyhlásení migrantov pochádzajú z Afganistanu. Neskôr osoba Džegolia Juraj uviedol, že utečencov mal odniesť z okresu Michalovce do Bratislavy. Prevádzač bol za tento skutok trestne stíhaný už v minulosti. V trestnej veci koná vyšetrovateľ policajného zboru, Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácií. 

Cez víkend pokračovali colníci v hliadkovej činnosti, napríklad aj v Stropkove. Pol hodinku po polnoci zastavili biele osobné auto s diplomatickými značkami. Vodič Mykhaylo V. (31) z Ukrajiny na výzvu colníkov deklaroval, že „prepravuje skonfiškované cigarety v blokoch 1 000 kartónov“. Z Ukrajiny vraj prišiel na Slovensko cez Vyšné Nemecké a cigarety mu naložili neznáme osoby do auta v Michalovciach. Únik na daniach je v tomto prípade predbežne v hodnote 18 920 eur. 

Preverovaním colníci zistili, že pri vstupe na územie Slovenska malo auto košické evidenčné čísla. Vodič sa k veci vysvetlenia evidenčných čísle vozidla vyjadril, že „na Slovensko prišiel s košickými značkami a diplomatické evidenčné čísla aj s preukazom na jeho meno mu dali v meste Michalovce neznáme osoby, ktoré mu naložili aj predmetné cigarety“. Neskôr colníkom tvrdil, že sa zúčastnil bojov v Doneckej oblasti Ukrajiny za proukrajinskú armádu pričom v boji mal usmrtiť 13 ľudí. 

Vykhaylo V. bol už v roku 2006 stíhaný za pašovanie cigariet s trestom vyhostenia z SR na dobu 4 rokov. Vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy prípad vyšetruje a ukrajinského pašeráka zaistili.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB]

(16. 11. 2015)

Archív tlačových správ