Preskočiť na hlavný obsah

Namiesto hydiny nelegálne cigarety za 6,2 milióna eur

BRATISLAVA – 28.11.2022: Namiesto chovu hydiny vyrábali nelegálne cigarety. Takýto biznis v plnej prevádzke sa podarilo prekaziť Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) na východe Slovenska. V rámci akcie pod krycím názvom Plavec zadržali ozbrojení príslušníci  priamo pri čine 20 osôb. Z hľadiska výšky škody pre štát ide o historický záchyt. Únik na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov bol vyčíslený až na 6,2 milióna eur. Ide o najväčší záchyt od roku 2018.  

Vďaka Kriminálnemu úradu finančnej správy na východe Slovenska skončila nelegálna výrobňa cigariet. Ozbrojení príslušníci KÚFS ju odhalili v rámci akcie pod krycím názvom Plavec, v rámci ktorej vykonali viaceré prehliadky nebytových priestorov v rôznych priemyselných areáloch a domovú prehliadku v Košiciach. Do akcie bola zapojených takmer 100 ozbrojených príslušníkov finančnej správy a súčinné boli aj policajné zložky.

Z hľadiska výšky škody ide o historicky najväčší záchyt od roku 2018.  Celková výška úniku na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov predstavuje sumu 6,2 milióna eur. Naposledy sa KÚFS podaril podobný, ale nižší úlovok, vlani vo februári v Lučenci, kedy bola tiež odhalená nelegálna výrobňa cigariet.

„Teší ma, že dosahujeme stále lepšie výsledky vo vyšetrovacej a operatívnej činnosti, o čom svedčí aj akcia Plavec. Odhalením nelegálnej výrobne sa nám podarilo ochrániť štátny rozpočet pred ďalšími možnými daňovými únikmi v miliónoch eur. Za jeden deň by totiž dokázala výrobňa vyprodukovať až 1,4 milióna kusov nelegálnych cigariet,“ skonštatoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka. Za vynaložené úsilie poďakoval všetkým ozbrojeným príslušníkom, ktorí sa na akcii podieľali. „Tím, ktorí operuje na  východe Slovenska, patrí medzi najlepších,“ doplnil Žežulka. 

Aktuálne najväčší záchyt za ostatné roky má historické čísla. KÚFS zaistil cigarety svetoznámych značiek v celkovom počte až 23,9 milióna kusov, tabak o hmotnosti 32.435 kilogramov, kompletné výrobné linky na spracovanie tabaku a výrobu cigariet, mobilné telefóny, motorové vozidlá, SIM karty a rušičky GPS signálov. Zaistené bolo aj veľké množstvo komponentov na výrobu cigariet a motorové vozidlá. 

 „Nelegálna výrobňa cigariet bola v plnej prevádzke, počas zásahu ju obsluhovalo 17 ľudí cudzej štátnej príslušnosti. Celkovo bolo zadržaných 20 osôb, ktoré vzal sudca do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti a taktiež, že ujdú alebo by sa mohli skrývať, aby sa vyhli trestnému stíhaniu,“ vysvetlil podrobnosti zásahu riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Peter Grinč. Nelegálne cigarety pravdepodobne mali smerovať na európsky trh. „Podarilo sa nám zadržať aj jedného z organizátorov, v rámci ďalšieho pátrania/vyšetrovania pokračujeme v spolupráci aj so zahraničnými zložkami,“ dodal Grinč. 

Páchatelia sú obvinení zo zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru v súbehu s prečinom nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov, za čo im hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(28. 11. 2022)

Archív noviniek