Preskočiť na hlavný obsah

Nelegálna výrobňa cigariet sa ani nestihla rozbehnúť, odhalil ju KÚFS

BRATISLAVA – 13.06.2023: Kriminálnemu úradu finančnej správy sa podarilo zamedziť ďalším veľkým škodám pre štátny rozpočet. V Bratislavskom kraji odhalil nelegálnu výrobňu cigariet. Akcia je o to významnejšia, že prevádzka bola ešte len na začiatku výrobného procesu. Potenciálne by denne dokázala vyrobiť až 1,5 milióna kusov cigariet, čím by mesačne štát na spotrebnej dani prišiel o 6,3 milióna eur. 

Kriminalisti finančnej správy majú na konte ďalšiu úspešnú akciu. Viac ako tridsať ozbrojených príslušníkov KÚFS vykonalo v utorok 6. júna prehliadku priestorov a pozemkov na území Bratislavského kraja. Akcie sa zúčastnili aj príslušníci Policajného zboru SR. Jej výsledkom bolo zaistenie viac ako 21 ton tabaku, 2 000 spotrebiteľských balení cigariet (SBC), výrobná linka na spracovanie tabaku a ďalšie komponenty. Únik na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov bol pri zaistenom tovare vyčíslený na približne 2,1 milióna eur. 

Záchyt je o to významnejší, že linka nebola ešte v plnej prevádzke. Ak by sa tak stalo, denne by dokázala vyrobiť až 1,5 milióna nelegálnych cigariet. Ich predajom na čiernom trhu by len mesačne štát na spotrebnej dani z tabakových výrobkov mohol prísť až o 6,2 milióna eur. 

Počas zásahu boli zadržané dve osoby. V predmetnej veci sa naďalej realizujú procesné úkony. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(13. 06. 2023)

Archív noviniek