Preskočiť na hlavný obsah

Michalovskí colníci odhalili nezákonný dovoz ikon z Ukrajiny

MICHALOVCE – 22.01.2019: Colníci na hraničnom priechode Vyšné Nemecké zaistili pri vstupe na Slovensko 17 ikon. 

V sobotu 19.januára 2019 colníci Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké v rámci bežnej kontrolnej činnosti odhalili nelegálny dovoz 17 kusov ikon. Prevážal ich ukrajinský vodič kamiónu, ktorý vstupoval na Slovensko z Ukrajiny. K colnej kontrole vodič prihlásil len tovar, ktorý prepravoval v nákladnej časti vozidla a ku ktorému aj predložil príslušné doklady. Nákladné vozidlo podrobili colníci kontrole aj skenovacím zariadením a kabínu vodiča aj dôkladnej fyzickej kontrole. 

V lôžkovej časti odhalili spolu 17 kusov ikon rôznych rozmerov, s rôznymi náboženskými motívmi. Na ikonách sú náboženské motívy s vyobrazením Panny Márie, Svätej rodiny, Ježiša, Svätej Bohorodičky, Svätého Mikuláša, anjela na koni a ďalšie biblické výjavy. 

Dovoz aj vývoz predmetov kultúrneho dedičstva však podlieha osobitnému režimu, a to nielen na Slovensku. Aj prepravu takýchto predmetov musia sprevádzať doklady, vrátane povolení z príslušného ministerstva kultúry. 

Z dôvodu porušenia colných predpisov colníci ikony vodičovi zaistili. 

Podľa vyjadrenia odborného pracovníka ide väčšinou o ruské ikony z 18. storočia, 19. storočia a začiatku 20. storočia. Ich súhrnnú hodnotu predbežne vyčíslil  na viac ako 15 tisíc eur. 

V prípade prebiehajú ďalšie procesné úkony. 

 

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 125 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

 

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(22. 01. 2019)

Archív noviniek