Preskočiť na hlavný obsah

Do Noci múzeí a galérií sa zapojí aj finančná správa

BRATISLAVA, 16.05.2018: Finančná správa sa so svojim znovuotvoreným múzeom tento rok po prvý raz zapojí do tradičného celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií. Múzeum colníctva a finančnej správy bude vďaka tomu otvorené už tento piatok 18. mája v netradičných hodinách – od 10.00 hod. do 20.00 hod.

V predvečer oficiálneho otvorenia Noci múzeí a galérií bude Múzeu colníctva a finančnej správy (Istrijská ul. 49, Bratislava – Devínska Nová Ves) otvorené až do 20.00 hod. Finančná správa sa takýmto spôsobom oficiálne pripojila k celoslovenskému podujatiu Noc múzeí a galérií. Návštevníci si tak môžu v piatok (18.máj) vychutnať expozíciu múzea zameraného na colnú a daňovú tematiku a v sobotu pokračovať v návštevách ďalších múzeí.

Na návštevníkov čaká odborný výklad vývoja výberu mýta, cla a daní na našom území, prehliadka histórie finančnej stráže od čias Rakúsko-Uhorska až po rok 1949, ukážky ich výstroje a výzbroje, ukážky uniforiem colníkov, plakety, vyznamenania či ukážky priebehu colnej a pasovej kontroly. Návštevníci budú mať tiež možnosť vyskúšať si plombovanie a pečiatkovanie, ale napríklad aj odfotiť sa v uniforme. Vstupné do múzea sa neplatí.

V bežnom prevádzkovom režime je múzeum otvorené každý utorok a štvrtok od 9.00 hod. do 17.00 hod. Finančná správa 26. januára 2018 opätovne otvorila svoje múzeum po takmer štvorročnej prestávke. Na jar roku 2014 muselo najmenšie múzeum na Slovensku zatvoriť svoju expozíciu v jednom z dvoch mýtnych domčekov pri bratislavskom Starom moste z dôvodu rekonštrukcie mosta. V týchto priestoroch na pravom brehu Dunaja sídlilo múzeum od mája 2012.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 199 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(16. 05. 2018)

Archív noviniek