Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 16

Obchodných transakcií s Ukrajinou ubúda

ŽILINA – 21. 08. 2014: Situácia u našich východných susedov sa už zrejme prejavuje aj v obchodovaní firiem zo Žilinského kraja s Ukrajinou. Za posledné štyri mesiace v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenali colníci 28 % pokles obchodných transakcií s touto krajinou.

Kým sa v minulom roku za obdobie od apríla do 20. augusta firmy v Žilinskom kraji podieľali na obchode s Ukrajinou 1 817 prípadmi zahŕňajúcimi dovozy aj vývozy tovaru, tento rok ich bolo za rovnaké obdobie o 508 menej. Do negatívnejších čísel sa dostali vývozné operácie. Ich počet poklesol o viac ako 31 %. Pokles dovozov nebol taký výrazný, znížil sa o 12,5 %.

Nižší bol aj odvod financií do štátneho rozpočtu. Na tomto stave sa podpísalo viacero faktorov. Okrem vojnového konfliktu na Ukrajine mala naň zreteľný vplyv zmena legislatívy. Od apríla tohto roka platia nové colné predpisy, ktorými sa znížili alebo úplne odstránili clá na tovar z Ukrajiny, čo nežiadúco ovplyvnilo výšku odvodov. Naopak, výhodnejšie podmienky pre firmy v oblasti colných platieb priaznivo pôsobili na dovozné transakcie, ktorých pokles za sledované obdobie nie je taký citeľný.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 197 kB]

(21. 08. 2014)

Archív noviniek