BRATISLAVA – 18.07.2013: Odborníci v daňovej oblasti a zástupcovia zamestnávateľov vítajú pripravované zavedenie elektronického kontrolného výkazu DPH a v rámci boja proti daňovým únikom považujú toto opatrenie za kľúčové. Uviedli to počas dnešného stretnutia s predstaviteľmi rezortu financií a finančnej správy.
„Kontrolný výkaz je určitý koncept, ktorý tu dlhodobo chýbal. Toto opatrenie pomôže prečistiť podnikateľské prostredie od podnikateľov, ktorí neustále podvádzajú a zároveň pomôže podnikateľom, ktorí to myslia s podnikaním vážne. Z tohto pohľadu je to pozitívny krok,“ povedal partner spoločnosti KPMG Slovensko Ľuboš Vančo.
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina považuje elektronické kontrolné výkazy za jedno z najzásadnejších opatrení v boji proti daňovým únikom. Pozitívom tiež podľa neho je, že jeho zavedením nedôjde k žiadnemu zásadnému administratívnemu zaťaženiu firiem. „Proces bude automatizovaný, preto neočakávam žiadne výrazné zvýšenie administratívneho zaťaženia podnikateľského sektora, pretože už dnes sa robí vo firmách evidencia faktúr,“ zhodnotil Róbert Kičina.
„Podnikateľ tak či tak má ten výkaz v účtovníctve, jediná zmena oproti súčasnosti bude tá, že nám ho zašle v elektronickej podobe,“ doplnil prezident finančnej správy František Imrecze.
„Zavedenie kontrolných výkazov je jednou z priorít vlády v rámci „Akčného plánu boja proti daňovým podvodom,“ poznamenal na stretnutí štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini. Zdôraznil, že týmto opatrením sa štát snaží získať do rozpočtu iba tie zdroje, ktoré mu patria.
V súčasnosti sú praktiky daňových podvodníkov omnoho rafinovanejšie ako v minulosti. Vytvárajú napríklad zložitú sieť firiem a snažia sa tak „oslepiť“ finančnú správu, pre ktorú je v súčasnosti problematické kontrolami pokryť veľké množstvo pokusov o daňové podvody, ktoré sú často v relatívne nízkych sumách.
Vďaka kontrolným výkazom bude môcť finančná správa takéto podvody odhaľovať ľahšie. Zavedenie kontrolných výkazov bude ako operácia, ktorá zlepší finančnej správe zrak. Umožní totiž efektívnejšie a rýchlejšie kontroly. Elektronické kontrolné výkazy tiež umožnia finančnej správe prostredníctvom automatizovaného systému krížovú kontrolu daňovej povinnosti a kontrolu odpočtov. Krížovou kontrolou údajov bude možné napríklad odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody, odhaliť machinácie s faktúrami, vystavenie fiktívnych faktúr, nevystavenie faktúr, či uplatnenie si odpočtu dvakrát z tej istej faktúry.
Kontrolný výkaz sa bude od budúceho roka rovnako ako daňové priznania predkladať v elektronickej podobe. Zavedenie kontrolných výkazov zároveň vytvára predpoklad na to, aby v budúcnosti podnikatelia nemuseli podávať daňové priznanie k DPH, urobí to za nich finančná správa.
„Elektronický kontrolný výkaz zrýchli našu činnosť v súvislosti s výberom subjektov pre daňovú kontrolu. Budeme môcť automatizovane porovnávať dáta na vstupe a výstupe a budeme mať oveľa presnejšie údaje o ekonomickej činnosti subjektov,“ vysvetlil František Imrecze.
Zástupcovia približne pätnástich firiem, ktoré poskytujú účtovnícky softvér pre malé a stredné firmy, vyjadrili na dnešnom stretnutí s predstaviteľmi finančnej správy ochotu zapracovať štandardizovaný formulár kontrolného výkazu do softvérov, pričom už existujúca povinná evidencia DPH bude transformovaná do tohto výkazu. Podnikatelia si tak bez väčšej námahy budú vedieť splniť svoje povinnosti s odoslaním kontrolného výkazu.
(18. 07. 2013)