Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 16

Odcudzili kríž z 11. storočia

BRATISLAVA – 14. 11. 2013: V nemeckom meste Steinfurt – Borghost odcudzili zlodeji reliéfny kríž zo zlatého plechu z obdobia okolo roku 1 050 n. l. v hodnote asi milión eur. Je možné, že trojica zlodejov sa ho pokúsi prepašovať na Slovensko.

Reliéfny kríž dekorovaný rytím a drahokamami, polodrahokamami a kryštálmi kremeňa má na prednej strane vyobrazenia Sv. Petra a Pavla, Sv. Cosmu a Damiana a vo vrchnej časti skupinu osôb z Ukrižovania. Je to kríž typu crux gemmata s rozmermi 41,1 cm a 28,4 cm.

Tento rok pritom nejde o prvú krádež. Kolegovia zo zahraničia nahlásili na finančnú správu už 8 predmetov. Minulý rok ich bolo 19, v roku 2011 sme zaznamenali 65 prípadov. Rekordný bol rok 2010. V tomto roku prišlo 147 hlásení o prípadoch krádeže kultúrnych predmetov – všetky prípady boli z Grécka. Prípad z inej krajiny ako Grécka naposledy nahlásili v roku 2009 – boli to krádeže v Bulharsku (1) a Japonsku (1).

Príklady odcudzených predmetov:

  • ikona intronizovaného Krista, rozmery 0,90 x 0,67 m, z roku 1634-35 (Grécko),
  • mramorový blok z ranokresťanskej baziliky, 5. storočie n. l. (Grécko),
  • dvierka sanktuária – pozlátené vyrezávané drevo so zobrazením zvestovania s hodnostármi (Grécko),
  • vápencový náhrobný kameň z 3. – 2. storočia pred n. l. bol odcudzený zo západného cintorína starobylého mesta Amvrakia, zo súčasnej časti mesta Arta v Epiruse v Grécku
  • „Hlava ženy“ – obraz, autor Pablo Picasso, datovanie: 1939 (Grécko),
  • fragment z kompozície troch sôch bohov: Ascillepius, Hygiena, Telesphonus – mramor, rozmery: 0,29 x 0,15 m (Bulharsko),
  • soška s názvom „Mokuzoshokannonzazo“, výška 78,8 cm, drží odnímateľnú vetvičku lotosového kvetu v ľavej ruke. Oči má zatvorené (Japonsko).

Finančná správa spolupracuje zo zahraničnými colnými správami na odhaľovaní pašovania predmetov kultúrneho dedičstva už 12 rokov. Informácia o odcudzených predmetoch sa k nám dostane prostredníctvom systému medzinárodného varovania a Ministerstva kultúry SR.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 136 kB; nové okno]

(14. 11. 2013)

Archív noviniek