Preskočiť na hlavný obsah

Odcudzili obraz a dvere sanktuária

BRATISLAVA – 17. 07. 2014: Goyov obraz z Poľska a dvere sanktuária z Grécka. Zlodeji umenia opäť úradujú. Tieto pamiatky by sa mohli nachádzať aj na území Slovenska.

Zdobené dvere sanktuária, z poslednej štvrtiny 18. storočia, odcudzili z kláštora „Saint Demetrios of Dihounion“ v Molossoi, z historického územia Epirus v Grécku. Dvere sú vyrezávané a maľované zlatom. V klenutých častiach sú vyobrazenia Zvestovania Panny Márie, Solomon a Dávid a v spodnej časti po celej dĺžke sú vyobrazenia mučeníkov.

Druhým ukradnutým predmetom je obraz, ktorého pôvod nie je preukázaný. Poľskí historici umenia sa však domnievajú, že pravdepodobne ide o obraz s názvom „Vo väzení“ od maliara Francisa Gyou. Pochádza z 18. stočia.

Tento rok ide o prvé prípady nahlásenia krádeží kultúrnych predmetov. Počas minulého roku kolegovia zo zahraničia nahlásili na finančnú správu 9 predmetov. V roku 2012 ich bolo 19, v roku 2011 sme zaznamenali 65 prípadov. Rekordný bol rok 2010. V tomto roku prišlo 147 hlásení o prípadoch krádeže kultúrnych predmetov – všetky prípady boli z Grécka. Prípad z inej krajiny ako Grécka naposledy nahlásili v roku 2009 – boli to krádeže v Bulharsku (1) a Japonsku (1).

Príklady odcudzených predmetov: 

  • ikona intronizovaného Krista, rozmery 0,90 x 0,67 m, z roku 1634-35 (Grécko),
  • mramorový blok z ranokresťanskej baziliky, 5. storočie n. l. (Grécko),
  • dvierka sanktuária – pozlátené vyrezávané drevo so zobrazením zvestovania s hodnostármi (Grécko),
  • vápencový náhrobný kameň z 3. – 2. storočia pred n. l. bol odcudzený zo západného cintorína starobylého mesta Amvrakia, zo súčasnej časti mesta Arta v Epiruse v Grécku,
  • „Hlava ženy“ – obraz, autor Pablo Picasso, datovanie:1939 (Grécko),
  • fragment z kompozície troch sôch bohov: Ascillepius, Hygiena, Telesphonus – mramor, rozmery:0,29 x 0,15 m  (Bulharsko),
  • soška s názvom „Mokuzoshokannonzazo“, výška 78,8 cm, drží odnímateľnú vetvičku lotosového kvetu v ľavej ruke. Oči má zatvorené (Japonsko).

Finančná správa spolupracuje zo zahraničnými colnými správami na odhaľovaní pašovania predmetov kultúrneho dedičstva už 13 rokov. Informácia o odcudzených predmetoch sa k nám dostane prostredníctvom systému medzinárodného varovania a Ministerstva kultúry SR.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 216 kB]

(17. 07. 2014)

Archív noviniek