Preskočiť na hlavný obsah

Vylepšili sme náš OpenData portál

BRATISLAVA – 28.06.2022: Finančná správa vylepšila svoj OpenData portál. Okrem novej grafiky disponuje responzívnym dizajnom, verejnosť po novom môže grafy zdieľať na sociálnych sieťach, pribudlo aj počítadlo datasetov, štatistiky API či história datasetov. 

OpenData portál finančnej správy má novinky. Finančná správa reagovala na podnety odbornej a laickej verejnosti a pripravila zmeny s cieľom sprehľadniť a zmodernizovať zverejňované údaje, ktoré má k dispozícii. Po novom budú mať užívatelia komfortnejší prístup, nakoľko bol zapracovaný responzívny dizajn pre tablety a mobilné telefóny. Vylepšená je aj grafika úvodnej obrazovky. Pribudlo nové vyhľadávacie okno, cez ktoré sa používatelia dostanú rýchlejšie k hľadaním dátam. Novinkou je aj možnosť zdieľania údajov na viacerých sociálnych sieťach, či sťahovanie dát do formátu JSON. Rovnako pribudla história datasetov či štatistika využívanosti API rozhraní.

Lepšiu prehľadnosť zase zabezpečí štatistika najviac klikaných datasetov na úvodnej obrazovke, či štatistika o počte stiahnutí jednotlivých grafov. Očakávame, že užívatelia ocenia aj pridanú možnosť sťahovať len nové dáta, nie vždy celý dataset. Koľko datasetov sa celkovo nachádza na portáli zase prezradí nové počítadlo na úvodnej obrazovke. Pre nových návštevníkov finančná správa pripravila aj možnosť nastavenia notifikácie o nových prípadne upravených datasetoch. Zmenami prešla aj vnútorná časť portálu, ktorá dnes umožňuje ľahšie a intuitívne upravovať jednotlivé časti systému.

OpenData portál spustila finančná správa v novembri minulého roka s cieľom stransparentniť údaje finančnej správy a sprístupniť občanom, či laickej a odbornej verejnosti všetky údaje, ktoré má k dispozícii. Odvtedy sa teší obľube, o čom svedčí, že je jednotkou vo vyhľadávaní aj na Google.  V súčasnosti celkovo ponúka 222 datasetov. Medzi najsledovanejšie v poslednom období patrili napríklad štatistiky humanitárnej pomoci pre Ukrajinu, vývoj tržieb a pokladničných dokladov v systéme e-Kasa, či počet podaných daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty. Veľmi zaujímavou a pre používateľov obľúbenou službou je Opendata API, cez ktoré bolo už vybavených – poskytnutých viac ako 6,7 milióna požiadaviek. Práve cez toto API rozhranie sú sprístupnené údaje vývojárom aplikácií, ktorí prostredníctvom aplikácie alebo systému sprístupňujú súbory funkcií alebo programov tretej strane. Na portáli OpenData sú cez rozhranie dostupné okrem všetkých datasetov aj exporty z vybraných online informačných zoznamov, ktoré finančná správa zverejňuje na svojom portáli.

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(28. 06. 2022)

Archív noviniek