Preskočiť na hlavný obsah

V krčme na Orave načierno predávali Hafirovicu

ŽILINA – 26.10.2022: Príslušníci finančnej správy odhalili v pohostinstve na Orave nezákonný predaj podomácky vyrobenej Hafirovice. Fľašky s miešaným nápojom v množstve 272 kusov zabezpečili a voči osobe, ktorá konala protiprávne, vedú ďalšie konanie.

Príslušníci finančnej správy takmer každý rok v tomto období po zbere lesných plodov nájdu pri kontrolách v prevádzkach, predajných stánkoch a na odpočívadlách fľašky naplnené miešanými nápojmi, ktorých základom je lieh s lesným ovocím. Takto podomácky pripravené ich obchodníci ponúkajú zákazníkom.

Aj tentokrát sa tak stalo v jednej z reštaurácii na Orave, kde bola v ponuke „Hafirovica“, nápoj obsahujúci alkohol s čučoriedkami. Návštevníkom bol dostupný v baleniach rôznych veľkostí na predajnom pulte a ďalšie kusy sa nachádzali pod pultom a v skladových priestoroch.

Majiteľ prevádzky pri kontrole uviedol, že tento nápoj vyrába doma zmiešaním rumu s čučoriedkovým kompótom, naleje ho do fliaš, na ktoré nalepí etikety a následne ho predáva. Takýto postup je však nezákonný.

Spotrebiteľským baleniam „Hafirovice“ chýbali potrebné kontrolné známky a nespĺňali aj iné podmienky na to, aby ich obchodník mohol ponúkať spotrebiteľom. Príslušníci finančnej správy tak zabezpečili 272 fliaš a voči osobe, ktorá porušila predpisy, vedú konanie. Zároveň upozorňujú ľudí, aby boli opatrní pri kúpe takéhoto tovaru. Výroba a spracovanie alkoholu spadá pod kontrolu kompetentných orgánov a konzumácia nelegálne vyrobeného môže byť hazardom so zdravím.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(26. 10. 2022)

Archív noviniek