Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server 12

Colníci na Orave zaistili tisíce litrov tekutiny bez dokladov

ŽILINA – 16.04.2019: Colníci na Orave zastavili poľské vozidlo, v ktorom vodič slovenskej národnosti viezol 3 800 litrov tekutiny, ktorej výpary pripomínali motorovú naftu. K nákladu nemal potrebné doklady. Pri takomto čine bol prichytený už po druhýkrát.

Pri kontrole úložného priestoru v dopravnom prostriedku s poľským evidenčným číslom na jednej z oravských komunikácií našli colníci tri plastové nádoby v objeme 1000 l a štyri plechové sudy s objemom 200 l plné tekutiny so zápachom po motorovej nafte. Vodič tvrdil, že ide o olej na vykurovanie, ktorý má pre vlastnú spotrebu. Doklady o tom, ako tovar nadobudol, však pri sebe nemal.

Colníci z nádob aj z palivovej nádrže odobrali vzorky a poslali ich na expertízu do colného laboratória. Tovar vodičovi zabezpečili. Ak sa preukáže, že ide o motorovú naftu, bude musieť zaplatiť spotrebnú daň aj pokutu.

Zaujímavosťou je, že poučením pre tohto vodiča nebol ani podobný zážitok z minulosti, keď ho colníci pristihli pri preprave totožného tovaru, ktorý si zaobstaral tiež v Poľsku. Vtedy najskôr tvrdil, že ide o postrek na burinu a neskôr zmenil vyjadrenie na olej na vykurovanie. Dostupná technológia použitá na mieste však vyhodnotila, že tekutina vykazuje znaky motorovej nafty, čo sa neskôr odbornou expertízou aj potvrdilo.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 124 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(16. 04. 2019)

Archív noviniek