Preskočiť na hlavný obsah

Oslavujeme Medzinárodný deň colníctva

BRATISLAVA – 26.01.2024: Príslušníci finančnej správy sa pripájajú k dnešným oslavám Medzinárodného dňa colníctva. Ten bol vyhlásený na počesť výročia prvého inauguračného zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu, ktoré sa konalo 26. januára 1953. Náročnú prácu mužov a žien v colnej sfére každoročne oslavujeme na celom svete od roku 1983.

Od roku 1983 si 26. január pripomíname ako Medzinárodný deň colníctva. Je to na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu, ktoré sa konalo v tento deň v roku 1953. Založená bola s cieľom zvyšovať výkonnosť colných orgánov, ochrany spoločnosti a zefektívnenia výberu ciel, daní a iných poplatkov. V roku 1994 sa premenovala na Svetovú colnú organizáciu (WCO - World Customs Organization) so sídlom v Bruseli. Prostredníctvom jej aktivít sa uľahčujú colné procesy a prehlbuje sa medzinárodná spolupráca. Slovensko sa stalo jej členom 1. januára 1993.

WCO združuje momentálne 185 krajín. Novozvolený generálny tajomník WCO Ian Saunders vyhlásil tému tohtoročného dňa, ktorou je „Colníctvo spája tradičných a nových partnerov s rovnakým cieľom“. Táto téma je zároveň výzvou pre členov WCO, aby prehodnotili svoje stratégie angažovanosti, a to tak prehlbovaním existujúcich partnerstiev, ako aj vytváraním nových v neustále sa vyvíjajúcom globálnom prostredí. Tohtoročná téma je viac ako len vyhlásenie, je to plán činnosti. Vyzýva colné správy, aby mysleli nad rámec tradičných možností a prijali nové výzvy. Týmto spôsobom môžu zabezpečiť, aby zostali na čele uľahčovania globálneho obchodu a bezpečnosti v súčasných rýchlo sa meniacich časoch.

K oslavám sa pripája aj približne trojtisícová skupina príslušníkov colnej časti finančnej správy. „Práca mužov a žien v colnej sfére si pre svoju náročnosť a úskalia zaslúži pozornosť a poďakovanie. Momentálne čelíme vo finančnej správe veľkej generačnej výmene, prelomovým zmenám i zásadným reformám. Je treba byť na ne dobre pripravení, aby sme v obstáli v rámci veľkej rodiny colníkov z celého sveta a boli hodnotným prínosom pre spoločnosť,“  uviedol prezident finančnej správy Jozef Kiss.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 131 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(26. 01. 2024)

Archív noviniek