Preskočiť na hlavný obsah

Nelegálna pálenica na východe

BRATISLAVA – 16. 3. 2016: Nelegálnu pálenicu v obci Somotor a tisíce litrov kvasu včera zadržali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS). Muž, ktorý vlastnil pálenicu tvrdil, že stovky litrov nelegálneho alkoholu má pre vlastnú potrebu. Únik na spotrebnej dani z liehu v tomto prípade predstavuje sumu cca 35 550 eur.

Včera popoludní colníci z KÚFS kontrolovali areál bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Somotor v okrese Trebišov. Podľa získaných informácií sa tam mal nelegálne vyrábať lieh bez povolenia.

V jednej z budov skutočne našli nelegálnu pálenicu, ktorá bola v prevádzke aj s obsluhou. Jozef P. (61) z Kráľovského Chlmca colníkom vysvetlil, že v budove je zariadenie na výrobku liehu o objeme cca 180 litrov a lieh si páli pre svoju osobnú spotrebu. Bez povolenia. Sklad bol prispôsobený na pálenie tak, že z neho vystupoval trubkový vývod na paru a ďalší rúrový vývod na výpalky smeruje do žumpy za objektom.

Ďalej sa v areáli nachádzal sklad na riedenie a fľašovanie vypáleného liehu baleného v rôznych nádobách v rozsahu od 1 až 30 litrov rôznej liehovitosti a príchute. Na ďalších dvoch miesta bolo uskladnených cca 11 000 a 35 000 litrov ovocného kvasu v rôznych veľkokapacitných nádržiach. Jozef P. tieto priestory ukázal colníkom dobrovoľne. Tvrdil, že kvas nie je jeho ale Zoltána V., o tom kde je majiteľ kvasu vedomosti nemal.

Nakoniec Jozef P. vydal colníkom dobrovoľne:

  • 450 litrov liehu rôznej liehovitosti od 52% do 68%,
  • 46 000 litrov kvasu, z ktorého by bolo možné vypáliť cca 5 000 litrov 60% alkoholu.

V uvedenom prípade vzniklo podozrenie zo spáchania prečinu nepovolenej výroby liehu podľa § 253 ods. 1, ods. 2 TZ, v súbehu s prečinom porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru podľa § 279 ods. 1 Trestného zákona. V prípade dokázania viny hrozí odňatie slobody až na 2 roky.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 138 kB; nové okno]

(16. 03. 2016)

Archív tlačových správ