Preskočiť na hlavný obsah

Pálenie nosorožích rohov

BRATISLAVA / TRENČÍN – 19. 09. 2014: Finančná správa pozýva zástupcov médií na likvidáciu nosorožích rohov spálením. Pálenie 8 kusov nosorožích rohov sa uskutoční v ZOO Bojnice dňa 21.09.2014 o 11,00 hod pri príležitosti Svetového dňa nosorožcov, ktorý je 22. septembra. Hodnota zadržanej rohoviny z nosorožcov by na čiernom trhu dosiahla sumu 1 350 000 eur.

Pálenie nosorožích rohov je celosvetovou akciou. Cieľom je poukázať na problém pytliactva a obchodovania s touto surovinou, ktoré majú za následok riziko vyhubenia nosorožcov v Afrike. Do projektu sú zapojené viaceré krajiny, napríklad Keňa, Veľká Británia, Francúzsko, Česko, Estónsko, Poľsko. Slovenská finančná správa sa k tejto akcii aktívne pridáva a myšlienku podporuje. Pri tejto príležitosti spáli 8 kusov nosorožích rohov, ktoré zadržali bratislavskí colníci pri nelegálnom dovoze do Bratislavy.

21. september je tiež Národný deň colníkov, preto bude pálenie nosorožích rohov v Bojniciach spojené aj s prezentáciou činnosti colníkov z Bratislavy a Trenčína. Colníci sa prioritne zamerajú na oblasť CITES, teda oblasť ochrany ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Predstavia ale aj ďalšie svoje činnosti.

ZOO Bojnice bude v tento deň otvorená od 08,00 hodiny. Ukážky práce colníkov budú od 9,00 hodiny, samotné spaľovanie rohov sa začne o 11,00 hodine v areáli ZOO pri antilopách. Každé dieťa, ktoré si so sebou v tento deň prinesie vymodelovaný či nakreslený roh nosorožca, bude mať vstup do ZOO zdarma a môže ho vhodiť do pripravenej pahreby. Symbolicky tým vyjadrí podporu ochrane týchto ohrozených zvierat.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 200 kB]

(19. 09. 2014)

Archív noviniek