Preskočiť na hlavný obsah

Napriek odsúdeniu chcel pašovať cigarety opäť

BRATISLAVA/KOŠICE, 29.01.2020: Včera (28.01.2020) kontrolovali príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy v obci Košické Olšany osobný automobil. Pri kontrole našli 43 000 ks cigariet známej značky bez označenia kontrolnou známkou Slovenskej republiky. Paradoxne, zadržaná osoba bola už raz pre rovnaký trestný čin odsúdená na trest odňatia slobody na dva roky.  

Príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy zastavili osobné vozidlo. To riadil muž, ktorý už raz bol odsúdený pre zaistené cigarety neoznačené platnou kontrolnou známkou. Pri kontrole našli príslušníci z KÚFS 43 000 ks cigariet. Cigarety boli vo vozidle umiestnené v špeciálne vybudovanej skrýši, ktorá sa nachádzala v dvojitej podlahe batožinového priestoru vozidla. 

Na základe súhlasu prokurátora okresnej prokuratúry Košice-okolie vykonali aj ďalšiu prehliadku iných priestorov a pozemkov zadržaného muža nachádzajúcich sa v okrese Sobrance. Pri prehliadke zistili, že zadržaná osoba v priestoroch garáže prechovávala ďalšie cigarety, a to v celkovom množstve 56 140 ks cigariet bez označenia slovenskou kontrolnou známkou. 

Celkový únik na spotrebnej dani vyčíslili na  10 915 eur. V prípade vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru  (podľa § 279 ods. 1, ods.2 písm. a) Trestného zákona). Vyšetrovateľ finančnej správy voči zadržanému mužovi vzniesol obvinenie, ten je umiestnený v CPZ.  V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na minimálne 1 až 5 rokov. 

Prípad je špecifický tým, že išlo o opätovné zadržanie tejto osoby. Pred niekoľkými dňami (20.01.2020) totiž tú istú osobu príslušníci finančnej správy z Kriminálneho úradu finančnej správy zadržali pri preprave 59 980 ks nelegálnych cigariet tej istej známej značky. Muža súd hneď na to právoplatne odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere 2 roky s podmienečným odkladom na 2 roky.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 295 kB; nové okno]

Informácia: K tlačovej správe prislúcha tiež fotogaléria

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Úspešný výber daní a ciel a efektívny boj proti daňovými podvodom priniesol v uplynulých rokoch do štátnej pokladnice viac o približne 3,7 miliardy eur. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk

(29. 01. 2020)

Archív noviniek