Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W9

Pašerák zaútočil na colníka

MICHALOVCE – 16. 10. 2013: Colníci z Michaloviec v spolupráci s políciou zadržali v Kráľovskom Chlmci (okr. Trebišov) páchateľa, ktorý nelegálne prepravoval 142 000 cigariet. Tie neboli označené slovenskými kontrolnými známkami. Pri zásahu sa colníci nevyhli streľbe, nakoľko pašerák zaútočil na colníka a následne sa snažil v aute ujsť. Finančný únik predstavuje 20 388,360 eur.

Dňa 15.10.2013 v podvečerných hodinách colníci v rámci súčinnostnej akcie s políciou kontrolovali dianie v okrese Trebišov v blízkosti hraníc s Maďarskou republikou. Počas presunu hliadky z obce Veľký Kamenec do obce Strážne spozorovali na ceste medzi týmito obcami podozrivé auto s českými evidenčnými číslami. Hliadka vozidlo predbehla s použitím majáku a zastavila. Colník vyzval vodiča, aby vypol motor, predložil doklady totožnosti a uviedol či prepravuje nejaký tovar podliehajúci spotrebným daniam (napr. cigarety, alkoholické nápoje, minerálny olej). Zároveň naznačil druhému kolegovi, že spozoroval vo vozidle pravdepodobne balíky s cigaretami. Vodiča opakovane vyzvali, aby vypol motor a predložil doklady. Ten však motor ani na opakovanú výzvu nevypol, pootvoril dvere a nahol sa ako náznak, že sa snaží predložiť doklady. Vzápätí však rýchlo zaradil prevodový stupeň, a rýchlo z miesta vyrazil, pričom autom narazil do colníka. V snahe zastaviť vozidlo použili colníci varovný výstrel. Keďže vodič na výzvu nereagoval, colníci začali strieľať. Hliadka ho začala prenasledovať.

Pašerák svojou arogantnou jazdou ohrozoval aj ďalších vodičov. Policajtom a colníkom sa ho podarilo zastaviť v Kráľovskom Chlmci. Aj po zastavení auta sa muž snažil ujsť a nereagoval ani na opakovanú výzvu zastaviť, preto colníci viackrát použili varovné výstrely do vzduchu. To ho nakoniec zastavilo. Vzápätí ho polícia s použitím donucovacích prostriedkov – hmatov a chvatov zaistila a založila mu putá.

Následne muža aj auto prehľadali a zistili, že ide o maďarského občana Lászlóa K. (42), ktorý v aute nelegálne prepravoval čínske cigarety. Všetky boli v dĺžke tabakového povrazca do 80 mm vrátane, balené v spotrebiteľských baleniach po 20 ks. Cigarety nemali slovenské kontrolné známky.

Prípad už rieši vyšetrovateľ Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s políciou, pre podozrenie z porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru a útok na verejného činiteľa s návrhom na vzatie do väzby. Páchateľovi hrozí za útok na verejného činiteľa trest odňatia slobody od 3 do 8 rokov a za porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru trest odňatia slobody od 1 do 5 rokov.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 136 kB; nové okno]

(16. 10. 2013)

Archív tlačových správ