Preskočiť na hlavný obsah

Podozrivý tovar v prevádzkach textilu

BANSKÁ BYSTRICA – 04.04.2023: Banskobystrickí ozbrojení príslušníci finančnej správy v mesiaci február v rámci kontrolnej činnosti zaistili množstvo kusov tovaru podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva. Držiteľom práv by predajom tohto tovaru vznikla škoda takmer 105.740 eur. Zaistený tovar bude z dôvodu porušovania práv duševného vlastníctva, ako aj z dôvodu možného ohrozenia zdravia spotrebiteľov zničený pod colným dohľadom.

Počas februára ozbrojení príslušníci finančnej správy zaradení na Colnom úrade Banská Bystrica odhalili v niekoľkých podnikateľských prevádzkach rimavskosobotského okresu tovar, ktorý niesol znaky identické a zameniteľné so zapísanými ochrannými známkami držiteľov práv rôznych módnych značiek. Išlo o rôzny textilný dámsky, pánsky a detský tovar. Konkrétne-tričká, mikiny, legíny, zimné bundy, športové šaty, teplákové súpravy, krátke nohavice, šály, športová obuv. V prvom prípade bol v rámci kontrolnej činnosti odhalený tovar v celkovom množstve 678 kusov. Následne počas ďalšej kontroly bolo odhalených 462 párov športovej obuvi.

Keďže ozbrojení príslušníci finančnej správy mali podozrenie, že odhalený tovar porušuje práva duševného vlastníctva, tovar zaistili. Ich podozrenie potvrdili držitelia práva a súhlasili so zničením tovaru. Nakoľko tento tovar nie je možné z dôvodu ochrany spotrebiteľa poskytnúť na charitatívne účely, bude následne zničený pod colným dohľadom. Držitelia práva vyčíslili škodu, ktorá by im vznikla predajom zaisteného tovaru, na takmer 105.740 eur.

Osobám, ktoré sa neoprávneným spôsobom chcú obohacovať na známych značkách, hrozí okrem zničenia tovaru aj finančný postih. V rámci správneho konania môže pokuta od colného úradu dosiahnuť až výšku 3400eur. Za opakované porušenie predpisov môže colný úrad uložiť pokutu až do výšky 5100 eur.

Dokument:

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(04. 04. 2023)

Archív noviniek