Preskočiť na hlavný obsah

Drogy v poštovej zásielke aj na ceste

Košice – 04.07.2024: Odosielateľ z Thajska deklaroval dovoz známej detskej stavebnice, no namiesto nej našli príslušníci finančnej správy z košickej Pobočky colného úradu Pošta marihuanové šišky. Poštová zásielka smerovala z tretej krajiny do rúk súkromnej fyzickej osoby na Slovensku.

Počas výkonu colnej kontroly na Pobočke colného úradu Pošta bola v rámci colného dohľadu preverená poštová zásielka s deklarovaným tovarom hračka v hodnote 25 eur. Poštová zásielka z Thajska sa na Slovensko dostala cez internetovú objednávku. Príslušníkom finančnej správy sa na základe vykonanej RTG kontroly nepozdával jej obsah, preto urobili úplnú vnútornú kontrolu zásielky. V originálnom balení známej plastovej stavebnice sa okrem farebných kociek objavili aj vákuovo zabalené marihuanové šišky s hmotnosťou 514 gramov. Zaujímavosťou tohto prípadu je, že názov odosielateľa budil dojem, že ide o firmu súvisiacu s detskými hračkami.

Jedným z ďalších zistení, okrem marihuany ukrytej v krabici s detskou stavebnicou, je zásah ozbrojených príslušníkov finančnej správy Stanice colného úradu Košice počas dnešnej noci. Krátko po polnoci zastavili na Alejovej ulici v Košiciach osobné motorové vozidlo, ktorého vodič bol vyzvaný na jeho sprístupnenie za účelom vykonania kontroly interiéru a batožiny. V príručnej taške vodiča sa nachádzalo uzatvárateľné plastové vrecko s obsahom bielej kryštalickej látky. Vodič nevedel, čo sa v jeho príručnej taške nachádza, avšak použitím špeciálnej technológie na identifikáciu látok sa potvrdilo, že ide o metamfetamín.

Ďalší zásah sa podaril počas predchádzajúceho víkendu v súčinnosti s hliadkou Obvodného oddelenia Policajného zboru v Moldave nad Bodvou, kedy príslušníci finančnej správy kontrolovali dodávku v spolupráci so služobným psom Benym určeným na detekciu pachových stôp liehu, omamných a psychotropných látok. Štvornohý pomocník príslušníkov finančnej správy označil príručnú batožinu na stredovom sedadle motorového vozidla. Spolujazdec a majiteľ príručnej batožiny po odhalení tvrdil, že zelenú sušinu s hmotnosťou 110 gramov našiel na Šírave a nepatrí mu.

O deň neskôr zase vodič iného kontrolovaného vozidla javil známky požitia alkoholu alebo inej návykovej látky. Počas kontroly artikuloval nezrozumiteľne a tvrdil, že biela kryštalická látka nachádzajúca sa v čiernej uzatvárateľnej kovovej nádobe je jeho kĺbová výživa. Použitím špeciálnej technológie na identifikáciu nebezpečných, toxických a zakázaných chemikálií sa potvrdilo podozrenie príslušníkov finančnej správy, že ide o 40,5 gramov drogových prekurzorov. V tomto prípade vzniklo vodičovi okrem podozrenia zo spáchania trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, ich držania a obchodovania s nimi aj podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Všetky vyššie uvedené prípady boli odovzdané na ďalšie konanie Policajnému zboru SR podľa ich miestnej príslušnosti.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 127 kB; nové okno]

Finančná správa je orgánom štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Finančná správa je modernou proklientsky orientovanou inštitúciou s cieľom zintenzívniť elektronickú komunikáciu. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk.

(04. 07. 2024)

Archív noviniek